Coraz więcej cyfrowych aparatów

Światowa sprzedaż cyfrowych aparatów fotograficznych osiągnie w roku 2000 poziom 10,8 miliona sztuk, a w roku 2001 będzie dalej wzrastać, przewiduje japońska firma analityczna Nikkei Market Access (NMA).

Według prognoz japońskiej firmy analitycznej Nikkei Market Access (NMA), do końca bieżącego roku trafi do klientów na całym świecie 10,8 miliona sztuk cyfrowych aparatów fotograficznych, a w roku 2001 liczba ta wzrośnie do 18,5 miliona. Poziom sprzedaży w ciągu 2000 roku wzrósł z 1,8 miliona sztuk w pierwszym kwartale, do 4 milionów w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku.

Według przewidywań Nikkei Market Access, rok 2001 przyniesie wzrost globalnego rynku cyfrowych aparatów fotograficznych o 71%, a poziom sprzedaży wyniesie 18,5 miliona sztuk. Japońscy analitycy spodziewają się nieznacznego spadku do 3,5 miliona w pierwszym kwartale, ale w ostatnich miesiącach 2001 roku liczba sprzedanych egzemplarzy cyfrowych aparatów ma wynosić 5,5 miliona.

Największy rozwój w tej dziedzinie przeżyją Europa i Azja, pozostające do tej pory w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

W 2000 roku wśród głównych producentów aparatów cyfrowych znalazły się firmy Olympus i Sony, każda posiadająca 21,5% udziału w rynku. Sony zawdzięcza swój sukces przede wszystkim popularnemu w Stanach Zjednoczonych aparatowi wyposażonemu w napęd dyskietek, a w Japonii najnowocześniejszym modelom tych urządzeń. Trzecią pozycję zajmuje od 1999 roku firma Fuji, która zwiększyła ostatnio swój udział w rynku do 15,2%.

www.nni.nikkei.co.jp


Zobacz również