Coraz więcej hot spotów

Liczba publicznych hot spotów niebawem zbliży się do 500. Polscy operatorzy zapowiadają, że do końca roku będzie ich dwa razy więcej. Nie ustają poszukiwania "kolejnej wielkiej rzeczy", która rozbudziłaby wyobraźnię milionów klientów i zmobilizowała ich do zakupów. Niewątpliwie technologia WiFi ma szansę stać się najbardziej wyrazistym sukcesem branży IT w ostatnich latach.

Niemała w tym zasługa Intela, który nie oszczędza na promocji technologii Centrino. W ślad za Intelem idzie AMD - w ramach kampanii marketingowej firma rozważa nawet subsydiowanie hot spotów oznaczonych własnym logo. W Polsce do gry włączają się operatorzy telefonii komórkowej, którzy masowo otwierają kolejne publiczne punkty dostępu do Internetu.

Oznaka prestiżu

Regionem, który najszybciej adaptuje technologię WiFi, jest oczywiście Dolina Krzemowa. Okolice San Francisco uznano za "najbardziej bezprzewodowy" region USA, gdzie w sumie zarejestrowano dużo ponad 20 tys. hot spotów.

W Polsce liczba miejsc publicznych, w których można korzystać z bezprzewodowego Internetu, przekracza 400. Prawie tyle samo hot spotów mają znacznie mniejsze od Polski Estonia i Czechy, ale z drugiej strony - bazując na nie zawsze aktualnych informacjach z Internetu - nie mamy czego wstydzić się przed Hiszpanami (460), Włochami (420) czy Grekami (tylko 10).

Najwięcej hot spotów zainstalowano w dużych miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie. W tych aglomeracjach użytkownicy komputerów lub palmtopów z interfejsem bezprzewodowym nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem pobliskiego punktu WiFi. Największe sieci bezprzewodowego dostępu do Internetu są instalowane przez operatorów komórkowych. Obok nich na rynku działa kilka niezależnych firm, takich jak ComIT BS (Moebius), DRQ (123wifi.net), FAN-TEX i Spotnet. Samodzielnie punkty dostępowe w restauracjach KFC i Pizza Hut uruchomiła firma AmRest. Być może wkrótce do grona operatorów dołączy Orlen, który wciąż testuje hot spoty na kilku stacjach benzynowych. Szybko rośnie też liczba pojedynczych punktów instalowanych w różnego rodzaju firmach, sklepach, kawiarniach i centrach handlowych, które nie należą do żadnej większej sieci operatorskiej....

Więcej w tygodniku Computerworld nr 18/2004

Do numeru 19/2004 zostanie dołączona opracowana przez Computerworld mapa zawierająca zweryfikowane dane o wszystkich hot spotach w Polsce.

Computerworld jest organizatorem międzynarodowej konferencji Mobile & Wireless World, jaka odbędzie się już 19 maja br. w Warszawie w hotelu Sheraton. Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji i rejestracja: http://www.computerworld.pl/konferencje/mobile/index.html