Coraz więcej kart pamięci w komórkach

Rynek telefonów komórkowych, wyposażonych w karty pamięci zaczyna się rozrastać. Analitycy rynku z IDC przewidują, iż do końca bieżącego roku na całym świecie sprzedanych zostanie 246 milionów tego typu telefonów. Kolejnym przykładem udanego tandemu komórki oraz karty flash, są nośniki RS-MMC SanDiska w Siemensie S65.

Karta pamięci RS-MMC (Reduced Size MultiMediaCard) firmy Sandisk, jest jednym z najmniejszych na świecie nośników flash (24 x 18 x 1.4 mm). Znajdzie ona wkrótce swoje zastosowanie w telefonach komórkowych Siemensa, które na początku października trafić mają do sprzedaży w Europie, Azji oraz Ameryce Łacińskiej. Pierwszym modelem w ofercie Siemensa, który skorzysta z tego coraz popularniejszego połączenia będzie S65 - telefon wyposażony w 1,3-megapikselową kamerę wideo.

Zaprezentowany po raz pierwszy na marcowych targach CeBIT 2004 w Hanowerze model S65 posiada duży, wyświetlacz TFT z paletą 65 tysięcy kolorów, bezprzewodową łączność Bluetooth, a także może się synchronizować z klientem poczty elektronicznej Microsoft Outlook oraz IBM Lotus Notes. Wbudowana kamera rejestruje wideo z prędkością 15 klatek na sekundę. Wydaje się, iż w takiej sytuacji niezbędne jest posiadanie odpowiednio dużej ilości pamięci. Z pomocą przychodzi karta RS-MMC SanDiska o pojemności 32 MB. Dodatkową zaletę nośnika stanowi fakt posiadania przez niego odpowiedniego rozszerzenia, które pozwala podłączyć pełnowymiarową kartę MMC lub SD (Secure Digital). SanDisk oferuje również pojemniejsze wersje nośników RS-MMC: 64 oraz 128-megabajtowe.

Ostatnie raporty Gartnera wskazują, iż w pierwszym kwartale bieżącego roku sprzedano 153 miliony telefonów komórkowych na całym świecie, co w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku stanowi wzrost o prawie 34%. Przewidywania Gartnera dotyczące całkowitej sprzedaży komórek do końca 2004 roku, oscylują wokół 600 milionów sztuk.