Coraz więcej milionerów

W ubiegłym roku na świecie przybyło rekordowo dużo milionerów, w bardzo szybkim tempie rosła też zamożność najbogatszych - wynika z raportu Cap Gemini Merrill Lynch.

World Wealth Report sporządzany przez Cap Gemini i Merrill Lynch w swojej jedenastej edycji pokazuje, że w ubiegłym roku wartość netto majątków najbogatszych osób rosła w tempie najszybszym od siedmiu lat.

Według autorów World Wealth Report 2006, wskaźnik HNWI (high net worth individuals) wzrósł o 11,4% i osiągnął wartość 37 200 mld USD. Przy jego obliczaniu brane są pod uwagę osoby posiadające majątkio wartości przekraczającej milion USD z wyłączeniem nieruchomości. Liczba takich osób na całym świecie wzrosła w 2006 roku o 8,3% do 9,5 mln, zaś liczba milionerów posiadających ponad 30 mln USD wzrosła o 11,3% do 94 970.

Dwoma najważniejszymi czynnikami kreacji zamożności jest wzrost produktu krajowego brutto w poszczególnych państwach i tempo wzrostu kapitalizacji rynkowej. Oba wskaźniki w 2006 r. znacząco przyspieszyły.

Największy wzrost zamożności HNWI nastąpił w ubiegłym roku w Ameryce Południowej, Afryce i regionie Azji i Pacyfiku - odpowiednio o 23,2%, 14% i 10,5%. Największy wzrost liczby milionerów obserwowany był w Singapurze (o 21,2%) i w Indiach (20,5%).