Coraz więcej notebooków

W roku 2005 notebooki będą stanowić około 25% wszystkich komputerów osobistych, znajdujących się na rynku.

Według badań firmy DisplaySearch coraz niższe ceny spowodują, że w 2005 r. co czwarty komputer osobisty na rynku będzie komputerem przenośnym. Dodatkowym czynnikiem napędzającym segment komputerów przenośnych jest powiększająca się stagnacja na rynku desktopów.

W roku bieżącym notebooki mają stanowić 19,9% wszystkich komputerów będących w użyciu. W zeszłym roku odsetek ten wynosił 18,3%. Badania Display Search pokazują ponadto, że w 2001 r. o 25% wzrośnie liczba komputerów przenośnych wyposażonych w wyświetlacze TFT LCD. Jednocześnie o ok. 83% zmniejszy się liczba notebooków wykorzystujących wyświetlacze wykonane w starszej technologii - STN LCD. Analitycy DisplaySearch przewidują, że w tym roku przestaną one być produkowane. W I kwartale 2001 r. wyprodukowano jedynie 240 tys. laptopów korzystających z wyświetlaczy STN LCD.

Zobacz również:

  • Mundial 2022 - wyniki na żywo i tabele grup - Mistrzostwa Świata w Katarze

Raport DisplaySearch stwierdza jednocześnie, że od ostatniego kwartału 2000 r. liczba laptopów korzystających z wyświetlaczy o przekątnej 14,1" wzrosła o 47%, a wyposażonych w ekrany 15-calowe - o 63%. Najwięcej wyświetlaczy działa w trybie XGA (1024 x 768 pikseli). W ciągu dwóch ostatnich kwartałów ich odsetek wzrósł z 76,7 do 79,3%.

Firmą produkującą najwięcej wyświetlaczy TFT LCD jest Samsung, kontrolujący w I kwartale tego roku 24,1% tego rynku. Na drugim miejscu znalazł się LG-Philips posiadający 41,7% udziałów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: