Coraz więcej notebooków z napędami nowej generacji

W czasie zeszłotygodniowych targów CES producenci komputerów przenośnych pokazali laptopy z zamontowanymi czytnikami Blu-ray i HD DVD. Niektórzy zadeklarowali "twarde" wsparcie dla jednego formatu, inni zdecydowali się na obsługę obu standardów...

Toshiba zaprezentowała kolejny model z linii Qoismo z napędem HD DVD - z oczywistych względów rozwiązanie konkurencyjne nie pojawiło się w ogóle na stanowisku firmy. Jednak czytnik nowej generacji to nie wszystko, inne elementy wyposażenia laptopa również były godne uwagi: w maszynie zamontowano procesor Intel Core Duo T2500 (patrz również: "Intel Core Duo - pierwsze testy dwóch rdzeni dla notebooka") oraz układ graficzny Nvidia GeForce Go 7600. Nowy Qoismo ma się pojawić w sprzedaży na przełomie I i II kwartału 2006 roku.

Hewlett Packard natomiast - który ledwie miesiąc temu zrezygnował z wyłącznego wsparcia dla Blu-ray, patrz również artykuł "HP realizuje groźby" - zaprezentował modele z serii Pavilion dv5000z z Turionem 64 firmy AMD na pokładzie oraz z napędami Blu-ray lub HD DVD. Przedstawiciele firmy podkreślali, że zależy im, by użytkownicy sami wybierali najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Coraz więcej notebooków z napędami nowej generacji

Pavilion dv5000 należący do linii dv5000z (źródło: HP)

W obozie Blu-ray sprawa wyglądała nieco gorzej: Sony nie udostępniło zwiedzającym żadnego komputera przenośnego z napędem Blu-ray. Zamiast tego odwiedzający targi mieli szansę obejrzeć zewnętrzne i wewnętrzne czytniki nowej generacji. Pojawiła się również konsola PlayStation 3 z napędem Blu-ray - niestety, nie została ani razu włączona.