Coraz więcej tymczasowych pracowników

Rynek pracy tymczasowej rozwija się w Polsce w tempie 20-30% rocznie, choć wciąż jest znacznie mniejszy niż w krajach zachodnich - wynika z raportu Trenkwalder & Partner.

Według danych International Confederation of Private Employment Agencies, Agency Work Statistics for 2005, co roku 41 200 Polaków znajduje zatrudnienie w ramach pracy tymczasowej.

W krajach "starej" Unii Europejskiej rynki pracy tymczasowej przeżywały rozkwit w latach 90. Wielka Brytania, Holandia, Belgia i Francja mają najwyższy udział pracowników tymczasowych w stosunku do ogółu zatrudnionych - 2%. W Polsce współczynnik ten wynosi 0,3%. W ubiegłym roku w ramach zatrudnienia tymczasowego pracowało 255 tys. osób (w 2005 r. - 207 tys.).

Najwyższe obroty na rynku pracy tymczasowej mają Anglia i Francja - odpowiednio 36 i 19 mld euro rocznie. W Polsce obroty firm działających w tym sektorze wynoszą 285 mln euro. (dane International Confederation of Private Employment Agencies, Agency Work Statistics for 2005).

Najwięcej pracowników tymczasowych znajduje zatrudnienie w branży motoryzacyjnej, spożywczej, chemicznej, turystycznej i handlowej.