Coraz więcej używanych aut

Kolejny miesiąc z rzędu spada w Polsce sprzedaż nowych samochodów, za to rośnie w szybkim tempie import aut używanych.

Jak wynika z danych monitorującej rynek motoryzacyjny agencji Samar, w sierpniu br. sprzedaż nowych samochodów spadła o 8% w porównaniu z lipcem 2004 r. i o 14,4% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Sierpień był kolejnym miesiącem zapaści na rynku sprzedaży nowych aut w Polsce. "W zatrważającym tempie rośnie import samochodów używanych, zwłaszcza z krajów Europy Zachodniej. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, są to najczęściej samochody mocno wyeksploatowane, które w wielu wypadkach nie powinny poruszać się po drogach. Wstępne dane służb celnych wskazują, że sierpniowy import utrzyma się na poziomie z czerwca i lipca, a więc przekroczy 100 tys. sztuk. Zdecydowaną większość będą stanowiły auta o ponad 8-letnim okresie eksploatacji, często powypadkowe" - czytamy w raporcie agencji Samar.

W sierpniu br. sprzedano ponad 20 tys. nowych samochodów, a od stycznia do sierpnia sprzedano łącznie ponad 235 tys. nowych aut. Najwięcej nowych samochodów sprzedaje Fiat - od początku roku 40,5 tys. sztuk, o 13,2% więcej niż przed rokiem. Fiat ma 17,3-proc. udział w rynku. Na drugim miejscu jest Skoda - 12,6-proc. udział w rynku, na trzecim Toyota - 11,4%, na czwartym Opel - 9,8%.


Zobacz również