Core 2 Duo nareszcie oficjalnie

Zgodnie z zapowiedziami Intel oficjalnie wprowadził na rynek 10 nowych procesorów z rodziny Core 2 Duo zwiększając tym samym nacisk na swojego największego konkurenta czyli AMD (Advanced Micro Devices). Z walki tej mogą skorzystać zwykli użytkownicy, którzy mogą spodziewać się kolejnych obiżek cen.

Intel wprowadził na rynek 10 nowych "dwurdzeniowców" z rodziny Core 2 Duo - pięć przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych (Conroe) i pięć mających znaleźć zastosowane w notebookach (Merom). Ceny tych pierwszych wahają się od 183 USD za model E6300 (1,86 GHz) do 999 USD za najmocniejszy układ X6800 Core 2 Extreme (2,93GHz). Ceny dla modeli "mobilnych" nie zostały podane.

Procesory Core 2 Duo i Core 2 Extreme bazują na nowej mikroarchitekturze, która zastąpiła architekturę NetBurst zaprezentowaną po raz pierwszy w 2000 roku wraz z premierą procesorów Pentium 4. Warto dodać, że nowa mikroarchitektura używana jest również w zaprezentowanych w zeszłym miesiącu "serwerowych" układach Xeon.

Nowe procesory produkowane są w 65-nanometrowym procesie technologicznym wyznaczając nowy poziom wydajności i oszczędzania energii. Działają o 40% szybciej niż modele Pentium D i są od nich o 40% bardziej energooszczędne. Hewlett-Packard już zapowiedział, że zostaną one użyte w nowej stacji roboczej xw4400 zastępując układy Pentium 4 i Pentium D wykorzystywane w modelu xw4300.

Wraz z premierą nowych układów Intel oświadczył, że obecnie produkuje więcej układów przy wykorzystaniu technologii 65 nm niż 90 nm. Ma mu to jego zdaniem znacznie pomóc w walce z koncernem AMD, bazującym jeszcze głównie na 90-nanometrowej technologii.