Core 2 Extreme X7900 wkracza na rynek

Intel poszerzył linię procesorów przeznaczonych dla komputerów przenośnych o nowy dwurdzeniowy układ - X7900. Jest on taktowany zegarem 2,8 GHz.

Nowy dwurdzeniowy procesor (informowaliśmy o nim w artykule "Ekstremalnie wydajne Meromy dla notebooków"), który poszerzył rodzinę Core 2 Extreme, przeznaczony jest dla bardzo wydajnych . Układ został wyprodukowany w 65-nanometrowym procesie technologicznym, korzysta z szyny FSB 800 MHz i charakteryzuje się taktowaniem wynoszącym 2,8 GHz. Wyposażony został łącznie w 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu i oferuje TDP (Thermal Design Power) na poziomie 44 W.

Nowość (podobnie jak poprzedni model - X7800) posiada odblokowany mnożnik i dysponuje m.in. technologią wirtualizacji Intela oraz technologią Enhanced Intel SpeedStep, która umożliwia dynamiczne obniżanie napięcia i częstotliwości taktowania procesora, prowadzące do zmniejszenie poboru prądu i obniżenia temperatury rdzenia CPU. Pierwszymi notebookami, korzystającymi z nowego dwurdzeniowca, mają być komputery Della (pojawią się na rynku w ciągu najbliższych paru tygodni).

X7900 został wyceniony na 851 USD, czyli kosztuje tyle co nieco wcześniej wprowadzony na rynek model X7800. W związku z tym należy się spodziewać rychłej obniżki ceny tego ostatniego.

Strona producenta.