Core Duo z dopalaczem

Walka na rynku mobilnych procesorów zaostrza się. Szybką odpowiedzią Intela na dwurdzeniowego Turiona 64 X2 jest układ Core 2 Duo o znacznie zwiększonej wydajności. Do naszej redakcji trafił pierwszy laptop z tym CPU.

Wiosną mieliśmy okazję testować komputer Toshiby wyposażony w odtwarzacz HD DVD - model Qosmio G30. Był to prawdziwy multimedialny kombajn, przystosowany do prezentacji wideo HD w pełnej rozdzielczości 1080p za sprawą zaawansowanej, 17-calowej matrycy 1920x1200, procesora Core Duo T2500 2 GHz i układu graficznego NVIDIA GeForce Go 7600 z 256 MB pamięci. Takie parametry umożliwiają uzyskanie wydajności niezbędnej do przetwarzania olbrzymiej ilości danych zawartych w strumieniu HD.

Tuż po oficjalnej premierze mobilnych układów Intel Core 2 Duo firma Toshiba udostępniła nam model Qosmio G30 - tym razem wyposażony w nowy procesor Intela, oznaczony symbolem T7400 (2,16 GHz). Pozostałe elementy konfiguracji nie zmieniły się (wspomniany wcześniej moduł grafiki i ekran LCD, a ponadto 1 GB RAM oraz dwa dyski SATA 120 GB w macierzy RAID 0), ponieważ Core 2 Duo współpracuje z dotychczasowym chipsetem i945, magistralą FSB 667 MHz i pamięciami DDR2-667. Dzięki temu mogliśmy bezpośrednio porównać starszą i nową odmianę Core Duo i zobaczyć, czy drugie wcielenie mobilnego dwurdzeniowca faktycznie oferuje coś więcej niż nową nazwę i wyższą cenę.

Testy standardowym zestawem benchmarków, obejmującym PCMark05, MobileMark2005, 3DMark03/06 i Sandrę 2005SR3, wykazały bardzo zauważalny wzrost szybkości całego systemu, a nie tylko procesora. W PCMark05 w górę poszły wszystkie noty, a ogólna ocena wydajności podskoczyła o niemal 20 procent, podobnie jak w MobileMark2005 (24 procent). Szybszy procesor nie pozostał też bez wpływu na przetwarzanie grafiki, choć różnice nie przekraczały kilku procent. Największą zmianę widać było w syntetycznej Sandrze - tu rezultaty różniły się aż o 40 proc.

W notebookach ważne jest jednak, żeby przyspieszenie nie odbywało się kosztem krótszego czasu pracy na baterii, a najlepiej, gdyby zużycie energii pozostawało na niezmienionym poziomie. Niestety, w wypadku Toshiby użycie dopalacza, jakim jest Core 2 Duo T7400, zauważalnie zwiększyło pobór mocy - laptop pracował 20 minut krócej niż w wersji z Core Duo T2500 (ale pamiętać należy o nieco wyższej częstotliwości taktowania nowszego układu).

Za wcześnie jeszcze na wysnuwanie ostatecznych wniosków, ale wydaje się, że drugie wcielenie Core 2 Duo da notebookom moc, z którą Turionowi 64 X2 trudno będzie rywalizować - oczywiście jeśli w innych modelach wpływ procesora na zużycie energii nie będzie aż tak widoczny.