Corel Linux

Na przedpremierowym pokazie imprezy Linux World w San Jose firma Corel Corporation zaprezentowała dystrybucję systemu operacyjnego Linux. System o nazwie Corel LINUX będzie można, jak podkreślono, szybko i łatwo (!) instalować w komputerach stacjonarnych.

Na przedpremierowym pokazie imprezy Linux World w San Jose firma Corel Corporation zaprezentowała dystrybucję systemu operacyjnego Linux. System o nazwie Corel LINUX będzie można, jak podkreślono, szybko i łatwo (!) instalować w komputerach stacjonarnych.

Corel Linux
Corel LINUX został utworzony w oparciu o świetnie zorganizowaną dystrybucję Linux Debian/GNU o czystym i stabilnym kodzie oraz interfejs K Desktop Environment (KDE). Dołączono też nowy program SETUP.EXE, który ułatwia proces instalacji i późniejszej konfiguracji.

Dystrybucja Corela będzie zawierała ważne w intuicyjnej obsłudze rozwiązania, takie jak: konfiguracja otoczenia sieciowego (nieco zbliżona do znanej z systemu Windows), intuicyjny menedżer plików obsługujący zintegrowaną przeglądarkę internetową, transfer FTP oraz dostęp do dysków lokalnych i sieciowych, aktualizacja i automatyczna instalacja najnowszych plików i poprawek do Linuksa w trybie online oraz przeglądarka zdarzeń wyświetlająca wszystkie pojawiające się komunikaty systemowe.

Prezes i dyrektor generalny Corela, Michael Cowpland, wyraził opinię, że przy planowaniu dystrybucji firma położyła szczególny nacisk m.in. na zgodność i integrację z systemem Windows. Corel podkreślił też swoje dalsze zaangażowanie w rozwój systemu WINE umożliwiającego bezpośrednie uruchamianie aplikacji Windows w systemie Linux.

Wersja Beta systemu Corel LINUX będzie dostępna we wrześniu 1999 roku, a premiera produktu została zaplanowana na koniec roku. Corel LINUX będzie dostępny jako oddzielny produkt oraz jako część pakietu Corel WordPerfect Office do Linux, który zostanie wprowadzony na rynek na początku 2000 roku. Ceny obu produktów zostaną podane później. zapowiedział również zmianę wyglądu swojego serwisu WWW:http://linux.corel.com, zaprojektowanego specjalnie z myślą o użytkownikach systemu Linux. Serwis ma ułatwić, zwłaszcza nowym użytkownikom, uzyskanie dostępu do informacji oraz zasobów systemowych. Znajdują się tam też sekcje, które promują współpracę pomiędzy użytkownikami Linuksa za pośrednictwem grup i list dyskusyjnych oraz dział z informacjami na temat inicjatyw firmy dotyczących Linuksa.

Corel dostarczy do prawie czterdziestu krajów świata pakiety Corel WordPerfect Suite 8 do Linux w kilku wersjach językowych (wraz ze swoją dystrybucją Corel Linux) oraz pakiety Corel WordPerfect Office for Linux, które mają pojawić się na rynku na początku przyszłego roku.