Corel Linux wchodzi do gry


Corel Linux wchodzi do gry

Elegancki interfejs Corel File Manager znacznie ułatwia pracę z plikami.

Dzięki programowi kppp (przedstawiliśmy go bliżej w poprzednim numerze PCWK, przy okazji opisu Mandrake Linux) możliwa jest bardzo prosta, automatyczna konfiguracja modemu i połączenia modemowego z Internetem. Ogromnie przydałby się program umożliwiający prostą, graficzną konfigurację programu ipchains i usług IP Masque- rade - maskowania adresów i usług sieci lokalnej. Dzięki temu

Linux staje się bramą do Internetu i jednocześnie bastionem chroniącym sieć wewnętrzną przed intruzami, co jest szczególnie cenne dla małych sieci (zwłaszcza przy wykorzystaniu dostępu komutowanego przez modem). Oczywiście ipchains można skonfigurować samodzielnie z linii poleceń, ale jest to nieco zbyt zawiłe nawet dla przeciętnego administratora Windows NT.

Corel Linux zawiera standardowy zestaw najlepszych programów sieciowych - serwery WWW Apache, FTP, telnet, Samba i wiele drobnych, aczkolwiek użytecznych programów usługowych.

Aplikacje

Corel Linux wchodzi do gry

WordPerfect for Linux jest dobrze zintegrowany ze środowiskiem KDE.

Ponieważ Corel Linux to przeróbka dystrybucji Debian, zatem prawdopodobnie wersja handlowa będzie zawierać starannie dobrany zestaw aplikacji GNU pochodzących z Debiana, oczywiście możliwe jest bezproblemowe, zautomatyzowane korzystanie z pakietów dpkg (pliki z rozszerzeniem .DEB) przygotowanych dla Debiana. Dzięki temu wzbogacono system o ponad tysiąc takich pakietów. Oczywiście, będzie można ręcznie instalować pakiety TGZ (pliki zarchiwizowane i skompresowane programami tar i gzip). Dla zwykłego użytkownika na pewno najbardziej cenną aplikacją będzie GIMP - obszerny pakiet do obróbki grafiki, odpowiednik Adobe Photoshop.

Standardowa przeglądarka WWW to Netscape Communicator. Dostępnych jest też kilka programów pocztowych - zarówno dla KDE, jak i terminalu.

Corel Linux wchodzi do gry

Dostęp do wspólnych plików na serwerze Windows NT z poziomu Corel File Managera.

Do wersji Preview 1 dołączono również kilka standardowych programów z KDE - gier planszowych, przeglądarek grafiki (w tym plików PostScript i PDF), programy narzędziowe - np. Ark to tworzenia i odczytu archiwów tar/gzip. Wielkim nieobecnym Corel Linux Preview 1 jest Wine, pakiet umożliwiający bezpośrednie uruchamianie programów dla Windows w Linuksie. Nie jest to zwykły emulator, raczej osobna warstwa usług systemowych, mających stanowić samodzielny podsystem do uruchamiania aplikacji Win16/32.

Wiadomo, że Corel aktywnie rozwija ten pakiet, wiążąc z nim nadzieje na łatwe przenoszenie aplikacji Windows do Linuksa. Możliwe, że Wine w wersji opracowanej przez Corela w ogóle nie wejdzie w skład Corel Linuksa, ale będzie stanowił integralną część pakietu WordPerfect Office for Linux.

Warto bowiem pamiętać, że równolegle z Corel Linuksem firma przygotowuje dwa ważne produkty

- Corel Draw 9 for Linux i WordPerfect Office for Linux (do Preview 1 dołączono jedynie edytor Corel WordPerfect 8 for Linux). Wiadomo na pewno, że do systemu zostanie dołączone środowisko Java - zarówno maszyna wirtualna (JVM/JIT), jak i środowisko programistyczne. Pewną wskazówkę co do tego, jakie oprogramowanie może się znaleźć w wersji handlowej, daje wykaz firm uczestniczących w pracach nad Corel Linuksem:

- Philips Speech Processing - opracowuje technologie rozpoznawania mowy pakietu WordPerfect Office

- Loki Entertainment - specjalizuje się w przenoszeniu najpopularniejszych gier komercyjnych na platformę Linuksa

- eFax - przenosi najlepsze oprogramowanie faksowe (klienta) dostępne dla systemów uniksowych

- Webb Interactive - integruje oprogramowanie Jabber służące do wymiany wiadomości (tzw. instant messenger) zgodne z produktami Microsoftu, ICQ i AOL

- GraphOn - przenosi "cienkiego klienta" jBridge, co pozwoli na uruchamianie sieciowych aplikacji Windows na serwerach aplikacji jBridge.

Corel Linux wchodzi do gry

Corel Linux może również pełnić rolę przeglądarki WWW.

Corel Linux ma szansę stać się popularnym pakietem, po który sięgną osoby chcące zacząć pracę z Linuksem szybko, bez długotrwałego zgłębiania uniksowych tajników. Drugi ogromny rynek to, oczywiście, stacje robocze, gdzie teraz króluje Windows 95/98. Ogromne znaczenie będzie tu miała znakomita integracja z sieciami i usługami Microsoft Networks, którą oferuje Corel Linux, oraz pełna komercyjna pomoc dla użytkowników produktu ze strony bardzo doświadczonego dostawcy, jakim jest firma Corel. Wszystko to sprawia, że Corel Linux i Corel Office/Sun StarOffice ma szansę konkurować z rozwiązaniem Windows 95/98 i Office przy nieporównywalnie niższej cenie i ogólnie niższych kosztach administracji i uaktualnień.