Corel PHOTO-PAIT 9

Firma Corel konsekwentnie realizuje politykę przenoszenia swoich programów na platformę Linuksa. Tym razem przyszła pora na jeden ze sztandarowych programów - PHOTO-PAINT 9. Na początku lipca Corel udostępnił program do nie odpłatnego pobrania ze strony WWW.

Firma Corel konsekwentnie realizuje politykę przenoszenia swoich programów na platformę Linuksa. Tym razem przyszła pora na jeden ze sztandarowych programów - PHOTO-PAINT 9. Na początku lipca Corel udostępnił program do nie odpłatnego pobrania ze strony WWW.

Corel PHOTO-PAINT, popularny program do obróbki grafiki bitmapowej, to połączenie programu rysunkowego i narzędzia do retuszu obrazów. Podobnie jak opisywany w numerze 5/2000 PCWK pakiet Corel WordPerfect Office 2000, PHOTO-PAINT 9 for Linux wykorzystuje środowisko WINE, które zapewnia maksymalną zgodność z wersją windowsową.

Bezpośrednim konkurentem PHOTO-PAINT jest bezpłatny GIMP, popularny wśród użytkowników Linuksa (patrz opis 1/2000 PCWK) i mający kilka funkcji, których brakuje produktowi firmy Corel (np. obsługa skryptów Perl, duże możliwości pracy nieinteraktywnej). Z kolei spora przewaga PHOTO-PAINT to obsługa systemów zarządzania kolorem, co jest poważnym brakiem GIMP. PHOTO-PAINT umożliwia instalację profilu z definicją kolorów monitora, skanera oraz drukarki, dzięki czemu kolory będą odwzorowywane zgodnie z charakterystyką urządzenia. Do sprzętu lepszej klasy dołączane są zazwyczaj dyskietki z odpowiednim profilem, można go również uzyskać w Internecie. PHOTO-PAINT obsługuje ponad 20 formatów plików rastrowych oraz pliki ASD z warstwami (jest to własny format programu Adobe Photoshop).

Program nie obsługuje natomiast na platformie Linuksa formatów: AVI, MPEG, QTVR (QuickTime Virtual Reality), ponieważ w Linuksie nie ma uniwersalnego mechanizmu ładowania bibliotek kodowania/ dekodowania (tzw. kodeków) plików multimedialnych. Również wyświetlanie plików postscriptowych pozostawia wiele do życzenia i bezpłatny Ghostscript radzi sobie z tym zdecydowanie lepiej.

Dużo uwagi poświęcono natomiast opcjom publikacji obrazów w Internecie. W wypadku głównych formatów - JPG, GIF i PNG - można definiować dodatkowe parametry takie jak jakość/stopień kompresji, wybór palety kolorów czy transparentność. Ciekawą cechą jest opcja zapisu obrazów w plikach PDF; co prawda można do tego użyć standardowego interpretera Ghostscript, ale PHOTO-PAINT pozwala to wykonać znacznie prościej. Wyróżniane są trzy rodzaje dokumentów PDF (PDF for document distribution - dla zwykłych dokumentów, PDF for prepress dla dokumentów przygotowywanych do druku, PDF for the Web - dokumenty na strony WWW).

PHOTO-PAINT ma ponad sto filtrów i efektów specjalnych, przy czym można dodawać kolejne (są to zwykłe pliki tekstowe zawierające polecenia Corel SCRIPT). Niestety, w pakiecie brak opisu języka skryptowego Corel SCRIPT, przydałby się również edytor makropoleceń.

PHOTO-PAINT umożliwia także wygodne skanowanie bezpośrednio z menu programu, jednak należy najpierw zainstalować obsługę skanera w Linuksie (co sprowadza się zazwyczaj do konfiguracji kontrolera SCSI).

Interfejs użytkownika nie różni się od wersji windowsowej, co ułatwia szybkie przejście na nowy system operacyjny. Szczególnie wygodny jest tryb emulacji pływających menu Adobe Photoshop, do których przyzwyczaiła się większość profesjonalnych grafików.

Do Corel PHOTO-PAINT 9 for Linux dołączono podręcznik użytkownika w postaci plików HTML wspomaganych skryptami JavaScript i aplety Javy dzięki czemu wyszukiwanie i przeglądanie potrzebnych informacji jest intuicyjne. To rozwiązanie podobne do przyjętego w Corel WordPerfect Office 2000 for Linux. W pakiecie znajduje się także CorelTUTOR - narzędzie, które zapoznaje początkującego użytkownika z podstawowymi funkcjami i opcjami programu.

Wymagania sprzętowe PHOTO-PAINT są porównywalne z wersją windowsową: procesor Pentium 200 MHz, 64 MB RAM, 170 MB miejsca na dysku. Wymagania systemowe to: Linux z jądrem serii 2.2 lub nowszym, biblioteki systemowe glibc w wersjach 2.0/2.1, system X-Window oraz system zarządzania pakietami z oprogramowaniem (RPM lub DPKG).

Instalacja programu jest bardzo prosta - należy rozpakować archiwum dystrybucyjne i w powstałym katalogu uruchomić skrypt install z poziomu X-Window (jako administrator). Dalej postępuje się podobnie jak z Windows.

PHOTO-PAINT to rozsądna propozycja dla osób zajmujących się grafiką, jeśli są przyzwyczajone do pracy z programami graficznymi firmy Corel. Przeciętni użytkownicy pozostaną zapewne przy GIMP, ponieważ zajmuje on nieporównywalnie mniej miejsca na dysku i działa szybciej. Jednak mimo pewnych braków, spowodowanych zapewne pośpiechem, PHOTO-PAINT to profesjonalne i dopracowane narzędzie. Szczególnie widać postępy w rozwoju WINE - emulatora, dzięki któremu Corel może tak szybko przenosić windowsowe wersje programów. Działa gładko i stabilnie, bez wyraźnie zauważalnego opóźnienia.