Corel Paint Shop Pro XI - test

Urodziny wujka, ślub siostry czy kolejna edycja konkursu National Geographic - wszystkie te wydarzenia mają ze sobą coś wspólnego - fotografie. Nie każdy jednak urodził się profesjonalnym fotografem, czasem więc trzeba poddać zdjęcia obróbce, usunąć efekt "czerwonych oczu", zredukować efekt roztrzęsionych rąk albo rozjaśnić kolory. Na wszystko to i znacznie więcej pozwala kolejna odsłona Paint Shop Pro Photo firmy Corel. Program ten oznaczony jest numerem XI i - podobnie jak jego poprzednik - jest prawdziwym "kombajnem" do obróbki cyfrowej fotografii.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy po odpaleniu programu jest to, iż niespecjalnie różni się on pod względem wyglądu od dziesiątej edycji, jednak już po chwili obcowania z aplikacją odnajdujemy pierwsze nowinki. Do niemałej liczby narzędzi foto edycyjnych dodano kilka ciekawostek:

Time Machine - narzędzie pozwalające na podróż w czasie i naukę historii fotografii. Jest to zestaw specjalnie dobranych filtrów stylizowanych na najbardziej charakterystyczne trendy w fotografii na przełomie dziejów. Możliwe jest także dodanie ramki z danego okresu, co potęguje tylko wrażenie posiadania starej fotografii. Dodatkowo po wybraniu konkretnego filtra opisana jest jego historia.

Corel Paint Shop Pro XI - test

Time Machine - fotograficzna podróż w czasie

Skin Smoothing (wygładzanie skóry) - narzędzie pozwalające na korekcję drobnych błędów natury. Przy jego pomocy możliwym jest usuwanie zmarszczek, plamek albo blizn ze skóry fotografowanej osoby. Dobrze sprawdza się przy obróbce zdjęć portretowych, ale jeżeli użyjemy go do fotografii "z życia wziętych" efekty mogą być dalekie od zadawalających.

Color Changer Tool (narzędzie zmiany kolorów) - jak sama nazwa sugeruje służy ono do zmiany koloru dowolnego przedmiotu na zdjęciu. I tutaj niestety nie ustrzeżono się małych nieścisłości. Otóż narzędzie działa bez zarzutów pod warunkiem, że mamy odpowiednie zdjęcie do przeróbki. Podczas paru prób program miał problemy z określeniem "końca koloru" i czasami zdarzało się, że całe zdjęcie lub znaczna jego część została przemalowana.

Film and Filters - zestaw około 50 filtrów i efektów stosowanych w filmach. A jeżeli już o filmach mowa to warto wspomnieć, iż program jest wyposażony w narzędzie do odtwarzania sekwencji filmowych i wyłapywania poszczególnych klatek.