Corel PaintShop Pro X4 - jeszcze prostsza fotoedycja

Firma Corel Corporation wprowadziła na polski rynek czternastą edycję wszechstronnego programu fotoretuszerskiego PaintShop Pro kierowanego przede wszystkim do amatorów fotografii cyfrowej. Producent obiecuje 75 nowych lub ulepszonych funkcji. Czym X4 różni się od poprzednika?

Corel PaintShop Pro X4

Wymagania systemowe:

System operacyjny: Windows XP, Vista, 7 z dodatkami Service Pack (wersje 32- i 64-bitowe),

Procesor: 1,5 GHz (zalecany 2 GHz lub szybszy),

1 GB pamięci RAM (zalecane 2 GB lub więcej),

1 GB wolnego miejsca na twardym dysku (zalecane 2 GB)

Cena: 299 zł (pełna wersja) / 229 zł (aktualizacja)

Do pobrania:

30-dniowa wersja demonstracyjna Corel PaintShop Pro X4

Większości entuzjastów fotografii cyfrowej nie trzeba przedstawiać marki PaintShop Pro. Obecnie trafia na sklepowe półki wersja X4 tego znanego programu do fotoedycji. Czy można było coś jeszcze udoskonalić?

Autorzy programu postawili na udoskonalenie trzech podstawowych cech - wydajności, łatwości obsługi i funkcjonalności. Wersja X4 uruchamia się ok. 50 procent szybciej od poprzednich. Efekty takie jak redukcja szumu, korekta nasycenia i odwzorowania barw działają w czasie rzeczywistym. Na szybkość działania aplikacji wpływa optymalizacja wykorzystania kart graficznych.

W celu uproszczenia obsługi programu udoskonalono jego interfejs. Teraz jest podzielony na trzy obszary robocze odzwierciedlające naturalny tok obróbki zdjęć cyfrowych - Zarządzanie (katalogowanie zdjęć, porządkowanie ich, sortowanie, opatrywanie etykietkami itd.), Dopasowanie (podstawowe narzędzia korygujące, filtry optymalizujące itd.) i Edycja (zaawansowane funkcje edytowania zdjęć). Pomiędzy poszczególnymi obszarami roboczymi przemieszcza się, klikając odpowiednią kartę w górnej części okna. Nowa funkcja obsługi dwóch monitorów pozwala edytować fotkę w trybie pełnoekranowym na jednym monitorze, podczas gdy na drugim jest otwarty obszar wyboru zdjęć i zarządzania nimi.

Corel PaintShop Pro X4 - jeszcze prostsza fotoedycja

Funkcja mieszania zdjęć znacznie upraszcza uzyskanie optymalnego ujęcia z kilku innych. Wystarczy zaznaczyć udane i nieudane fragmenty na kilku zdjęciach.

Jedną z nowinek, które robi największe wrażenie, okazuje się funkcja mieszania zdjęć. Być może nie udało ci się sfotografować cennego obiektu (np. wnętrza budowli sakralnej) w pełnej krasie, bo każdą z fotek szpecą przypadkowi turyści. Wystarczy wybrać zdjęcia, przywołać wspomnianą funkcję, a następnie zaznaczyć fragmenty - w naszym przykładzie niepożądanych przechodniów - którzy ci przeszkadzają. Na koniec zleć automatyczne wyrównanie fotek i ich scalenie z wykluczeniem niechcianych osób. Przedstawiona funkcja bardzo przydaje się w wypadku zdjęć grupowych. Rzadko zdarza się, że wszystkie osoby na zdjęciu spełniają oczekiwania fotografującego - szczególnie, gdy wśród fotografowanych są dzieci. Przeważnie ktoś daje się złapać z niekorzystną miną, ma zamknięte oczy lub patrzy w inną stronę. Nie szkodzi. Zrób po prostu kilka ujęć, po czym skomponuj całkiem nowe zdjęcie, zaznaczając czerwonym pędzlem niepożądane fragmenty, zielonym zaś te, którymi mają być zastąpione. Za pomocą tej funkcji uzyskasz znakomite efekty w zadziwiająco krótkim czasie. Zależnie od materiału wyjściowego mogą pojawić się zniekształcenia na gotowych zdjęciach, jednak są widoczne tylko przy dogłębnych oględzinach, a na dodatek można je zminimalizować przez dokładniejsze zaznaczanie poszczególnych elementów. Wprawdzie podobne rezultaty można uzyskać, stosując konwencjonalne narzędzia retuszerskie (wycinanie, wklejanie, stempel klonujący itd.), jednak wymaga to niewspółmiernie większego nakładu pracy, a funkcja mieszania zdjęć nie wymaga doświadczenia w fotoedycji i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Funkcja wymiany tła i wiele innych działają teraz z 16-bitowymi kolorami, co pozwala uzyskać lepsze rezultaty. Nowością są także filtr światła dopełniającego i przejrzystości, a także filtr ostrości selektywnej. Za pomocą pierwszego możesz w mgnieniu oka rozjaśnić najciemniejsze (lub przyciemnić najjaśniejsze) fragmenty zdjęcia, nie naruszając pozostałych, aby odzyskać szczegóły utracone przez niekorzystne warunki oświetlenia. Drugi zaś pozwala zachować ostrość wybranego fragmentu, podczas gdy reszta zostanie rozmyta. Koncentrowanie uwagi na określonym elemencie zdjęcia ułatwia także nowy efekt winietowania. Stosowany najczęściej w fotografii portretowej upiększa zdjęcie płynnym lub zanikającym obramowaniem.

Warstwy dopasowania pozwalają modyfikować zdjęcie bez obawy utracenia stanu wyjściowego fotografii. Włączając i wyłączając widoczność tych warstw można łatwo sprawdzić efekt przed i po wykonaniu czynności edycyjnych.

Corel PaintShop Pro X4 - jeszcze prostsza fotoedycja

Nowy moduł HDR oferuje predefiniowane wzory ustawień, choć wszystkie parametry można ustawiać także ręcznie.

Na uwagę zasługuje także moduł HDR. W wersji X4 został całkowicie przerobiony, potrafi w pełni przetwarzać fotografie wykonane z użyciem tzw. autobracketingu (samoczynnej ekspozycji kilku sąsiednich klatek z nieznacznie zmienionymi parametrami). Pozwala scalać zdjęcia o odmiennym naświetleniu, aby uzyskać optymalne naświetlenie i kolorystykę. Do dyspozycji jest 6 predefiniowanych schematów, choć użytkownik może i tak ustawiać ręcznie wszystkie parametry (w razie potrzeby zapisywać takie zestawy ustawień jako nowe schematy).

Entuzjastów popularnego serwisu społecznościowego Facebook ucieszy możliwość udostępniania w nim fotek jednym kliknięciem myszy, natomiast zaawansowanym fotografom spodoba się udoskonalona pracownia zdjęć w formacie RAW. Teraz obsługuje więcej modeli aparatów i szybciej otwiera pliki zdjęć. Poprawiono histogramy, upraszczając ocenę dopasowań. Jest także nowe narzędzie do odzyskiwania szczegółów w nadmiernie naświetlonych fragmentach fotki.

Oprócz tego w PaintShop Pro X4 dostępne są wszystkie funkcje z poprzednich wersji - optymalizowanie fotografii jednym kliknięciem, narzędzia do korygowania skaz, automatyczne zachowywanie oryginalnych plików, inteligentne skalowanie, korygowanie perspektywy, podmiana kolorów, dopasowania krzywych i poziomów i wiele innych. Łącznie program zapewnia 50 filtrów i 112 efektów specjalnych.

PaintShop Pro X4 działa w Windows XP, Viście i 7. Wymaga procesora o częstotliwości 1,5 GHz (zalecana częstotliwość: co najmniej 2 GHz), pamięci RAM o pojemności co najmniej 1 GB (zalecana: 2 GB) i 1 GB wolnego miejsca na twardym dysku.

Sugerowana cena detaliczna pełnej wersji wynosi 299 zł (licencja jednostanowiskowa), zaś aktualizacji 229 zł (są do niej uprawnieni posiadacze licencji PaintShop Pro X2 lub nowszej). W skład pakietu wchodzi płyta instalacyjna, kolorowa dokumentacja w języku polskim i bezpłatny dostęp do dodatkowego oprogramowania - kompresora WinZip Pro, a po zarejestrowaniu się w portalu producenta także do zestawu 24 narzędzi Kai Power Tools Collection.

Więcej informacji: Corel Corporation