Corel Painter Essentials w czwartej odsłonie

Na nową wersję domowego "studia malarskiego" corela przyszło użytkownikom czekać niemal równo 2 lata. Aplikacja ta, oparta na Painterze, ale nieco ograniczona w funkcjonalności, w czwartym wydaniu oferuje uproszczony i uporządkowany interfejs, nowe rodzaje pędzli oraz zgodność z najnowszymi tabletami piórkowymi Wacom.

Interfejs "czwórki" podzielony został na dwie części: Drawing & Painting oraz Photo Painting, pomiędzy którymi można przełączać się za pomocą stosownych zakładek. Obie sekcje oferują nieco inny zestaw narzędzi, w zależności od czynności wykonywanych przez użytkownika (czy jest to tworzenie rysunku od podstaw, czy tworzenie "obrazu" na podstawie importowanego zdjęcia). Nową opcją jest Brush Drawer, za której pomocą można przeglądać dostępne wzory pędzli w oparciu o kategorie i wybierać ostatnio używane.

Do nowości w programie należy również zaliczyć nowe palety Color i Mixes; funkcję RealBristle Painting System, znaną m.in. z Paintera X, a odpowiedzialną za wierne odwzorowanie tradycyjnych narzędzi malarskich; Smart Stroke Technology - dynamiczne zmiany rozmiaru i nacisku pędzla podczas tworzenia obrazów ze zdjęć w zależności od oryginału; nową kategorię pędzli - Pencils & Pens; Paper Textures - zestaw tekstur imitujących różne rodzaje płócien malarskich.

W Painter Essentials 4 można teraz cofnąć się o maksymalnie 32 akcje. Dla początkujących autorzy programu przygotowali też wideoporadniki, wprowadzające w funkcje i działanie aplikacji.

Pełna wersja programu kosztuje 99 dolarów. Aplikacja dostępna jest w wersjach dla systemu Windows i Mac OS X.

Więcej informacji: Corel


Zobacz również