Corel - WordPerfectOffice 2000

Firma Corel coraz bardziej angażuje się w tworzenie komercyjnego oprogramowania dla Linuksa. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest przygotowanie linuksowej wersji pakietu biurowego WordPerfect Office 2000.


Firma Corel coraz bardziej angażuje się w tworzenie komercyjnego oprogramowania dla Linuksa. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest przygotowanie linuksowej wersji pakietu biurowego WordPerfect Office 2000.

WordPerfect Office 2000 (WPO) to rozbudowany, zintegrowany pakiet biurowy, który na platformie Windows został niemal całkowicie wyparty przez Microsoft Office. Szansą na jego rozwój stał się nowy system operacyjny - Linux, ale i tutaj jest konkurencja StarOffice (już wkrótce w wersji polskiej 5.2PL!) oraz ApplixWare Office Suite. W porównaniu do obu ww suit biurowych WPO ma znacznie wygodniejszy interfejs a także szersze możliwości.

Ponadto bardzo przypomina MS Office, co ułatwi nowym użytkownikom szybkie rozpoczęcie efektywnej z nim pracy. Działanie całego pakietu WPO zostało oparte na programie Wine (www.winehq.org) - znanego i rozwijanego od kilku lat darmowego oprogramowania z kategorii Open Source, które ma umożliwić bezpośrednie uruchamianie w Linuksie programów przeznaczonych do Windows - bez uprzedniej rekompilacji i jakichkolwiek innych operacji.

Co więcej, dzięki Wine uruchamianie programów Windows nie wymaga instalacji Windows! Wine jest bilioteką "tłumaczącą" wywołania API Windows na odpowiednie instrukcje lub ich zestawy X Window. Dotychczas biblioteka Wine nadawała się jedynie do uruchamiania prostych 16-bitowych programów Windows 3.x, jednak programiści Corela włożyli sporo wysiłku w ulepszenie pracy biblioteki i co trzeba przyznać, rezultaty są rewelacyjne. Cały pakiet WPO jest uruchamiany poprzez Wine - ponieważ WPO nie jest natywnym programem linuksowym, a jedynie odpowiednio przekompilowaną wersją do Windows. Dzięki temu utrzymano maksymalną spójność między wersją do Windows i do Linuksa, a także udało się uniknąć żmudnego, kosztownego i pracochłonnego przenoszenia kodu źródłowego do całkowicie odmiennego systemu operacyjnego. Co ciekawsze, WPO jest przy tym zaskakująco szybki - chociażby w porównaniu ze StarOffice'em.

Niestety pakiet ma również kilka wad, z których najważniejszą jest brak polskiej wersji, a nawet możliwości w miarę łatwego używania polskich czcionek i mapowania klawiatury. W chwili zamykania numeru dysponowaliśmy jedynie przedprodukcyjną wersją beta (build 249 z 21.02) i możliwości obsługi języka polskiego nie były jeszcze znane. Nie wiemy również, jaka będzie cena pakietu i które z jego elementów zostaną udostępnione do niekomercyjnego użytku za darmo.

Programy wchodzące w skład WPO

Corel - WordPerfectOffice 2000

Ikony WPO w środowisku KDE.

Większość programów wchodzących w skład WPO to niemal bezpośrednie odpowiedniki wersji WordPerfect Office do Windows. Ogólny wygląd interfejsu pakietu jest o wiele lepszy niż w wersjach poprzednich, opartych na bibliotece GUI Motif. Obecny interfejs jest bardziej zbliżony do KDE - chociaż wszystkie elementy menu są generowane właśnie przez bibliotekę Wine, tłumaczącą oryginalny, windowsowy interfejs. Do WPO dołączono bardzo wiele gotowych szablonów, uporządkowanych tematycznie i dostępnych poprzez jednolity dla całego pakietu program użytkowy PerfectExpert, który pozwala na wybór szablonu dokumentu oraz instruuje użytkownika, jak wstawiać dane, zapisywać nowo powstały dokument itd. Wszystkie programy WPO potrafią wymieniać między sobą dane (kopiowanie, wklejanie między dokumentami różnych typów) - w pełni funkcjonuje tu emulacja operacji OLE obsługiwana przez Wine.

Corel - WordPerfectOffice 2000

Trzecia (w Linuksie) odsłona edytora WordPerfect.

WordPerfect 9

Główny element WPO to zaawansowany edytor tekstu, nie ustępujący MS Word. Ze wszystkich aplikacji pakietu tylko WordPerfect był już oferowany w wersjach (7 i 8) do Linuksa, obecna jednak zawiera zupełnie nowe narzędzia, jak np. Corel RealTime Preview, umożliwiający formatowanie dokumentu na podglądzie wydruku, czy świetną funkcję Autoscroll, pozwalającą na szybkie i precyzyjne przewijanie dużych dokumentów. Duży nacisk położono na łatwość tworzenia dokumentów HTML, a już unikatową cechą jest możliwość zapisywania plików PDF bezpośrednio z poziomu edytora. Oferują ją wszystkie programy wchodzące w skład WPO, dzięki czemu sporo się oszczędza na zakupie niezbędnego do tego celu programu Acrobat Distiller.

<center>

Formatowanie tabeli w WordPerfect 9. Moduł PerfectExpert ułatwia w WordPerfect tworzenie skomplikowanych dokumentów.
</center>

WordPerfect zawiera także edytor równań oraz narzędzia wspomagające tworzenie dużych dokumentów oraz narzędzia do sprawdzania pisowni w "locie" (Spell-As-You-Go). WordPerfect 9 for Linux rozpoznaje te same formaty plików co wersja przeznaczona do Windows. Również natywny format WordPerfecta jest taki sam dla obu platform, co gwarantuje bezproblemową wymianę dokumentów.

Corel - WordPerfectOffice 2000

Arkusz z napędem na cztery koła...

Quattro Pro 9

Quattro Pro to prawdopodobnie najbardziej rozbudowany arkusz kalkulacyjny dostępny dla Linuksa. Potrafi importować formaty plików Excela i zapisywać pliki w formatach HTML i XML. Dobrze i praktycznie bez ograniczeń radzi sobie z dużymi arkuszami - każdy plik arkusza może zawierać ponad 18 000 skoroszytów, z których każdy może zawierać aż milion wierszy i 8 tysięcy kolumn. Program obsługuje wstawianie map do arkuszy (Map Expert) i danych z zewnętrznych źródeł, ma również zaawansowane, finansowo-ekonomiczne narzędzia analityczne - Analysis Tools, "What-If" Expert, Optimizer Expert, Scenario Expert, Consolidate Expert, Budget Expert.