Corel i Wacom w jednym stali domu

Na wspólnej konferencji firm Corel oraz Wacom, która odbyła się wczoraj w warszawskim hotelu Sobieski, można było przyjrzeć się bliżej funkcjom najnowszego pakietu graficznego CorelDRAW Graphics Suite 12, tajnikom pracy w aplikacji Painter IX oraz wprowadzonym właśnie do sprzedaży profesjonalnym tabletom graficznym z serii Intuos 3. Pokaz poprowadzili Gerard Metrailler, product manager z brytyjskiej filii Corela oraz Peter Maes, application specialist z firmy Wacom.

Jak pisaliśmy już wcześniej, w najnowszym pakiecie CorelDRAW Graphics Suite 12 znajdziemy już tradycyjnie aplikacje do tworzenia ilustracji oraz grafiki wektorowej - CorelDRAW 12, Corel PHOTO-PAINT 12 - służący do edycji zdjęć oraz Corel R.A.V.E 3 - odpowiadający za tworzenie animacji, CorelTRACE 12 - konwertujący grafikę bitmapową na postać wektorową) oraz Corel CAPTURE 12 - służący do przechwytywania ekranu. Wczorajszą prezentację możliwości CorelDRAW Graphics Suite 12 oraz Paintera IX poprowadził Gerard Metrailler, product manager z brytyjskiej filii Corela.

CorelDRAW Graphics Suite 12

Gerard Metrailler, product manager z brytyjskiej filii Corela prezentuje pakiet CorelDRAW Graphics Suite 12

Gerard Metrailler, product manager z brytyjskiej filii Corela prezentuje pakiet CorelDRAW Graphics Suite 12

Na kilku dość prostych przykładach, Metrailler zademonstrował nowe funkcje programu CorelDRAW 12. Dość ciekawie prezentuje się opcja inteligentnego rysowania obiektów (smart drawing), która podczas ręcznego szkicowania z wykorzystaniem tabletu lub myszy, automatycznie rozpoznaje rysowane kształty (między innymi szereg figur geometrycznych), dodatkowo wygładzając krzywe i nadając symetrię odręcznym rysunkom.

Dość sporym ułatwieniem w przypadku konieczności precyzyjnego pozycjonowania i przyciągania do siebie obiektów okazały się być dynamiczne prowadnice (dynamic guides). W czasie rzeczywistym pozwalają nam one obserwować przyciąganie do uprzednio wybranych krawędzi lub obszarów obiektów (Node, Intersection, Midpoint, Quadrant, Tangent, Perpendicular, Center, Text Baseline, Printable Area).

Edycja zaimportowanej do projektu grafiki bitmapowej odbywa się po podwójnym jej kliknięciu (uruchamia się program Corel PHOTO-PAINT 12). Tu okazała się pomocna funkcja pędzla 'touch up', który pozwolił na szybkie usunięcie defektów z zaimportowanego zdjęcia. Wszelkie zmiany zostały automatycznie naniesione na projekt w CorelDRAW 12.

Zmiany zaszły również w sferze obróbki tekstu. Bez problemu możemy zaimportować tekst z oryginalnym formatowaniem i umieścić go w układzie kilkukolumnowym. Niezależnie od stopnia powiększenia obrazu dostępna jest funkcja modyfikowania poszczególnych parametrów czcionki (w tym kerningu).

Pomyślano także o exporcie do programów pakietu Microsoft Office. Dzięki tej funkcji możliwe będzie stworzenie grafiki w Corelu i przeniesienie jej w prosty sposób do dokumentu pakietu Office (prezentacje, pliki tekstowe z obrazkami, pokazy slajdów, arkusze kalkulacyjne). Obsługiwane przez CorelDRAW Graphics Suite 12 formaty to PNG, EMF lub WPG. Co więcej, pakiet współpracuje zarówno z Microsoft Office, jak i WordPerfect Office.

Pełna wersja CorelDRAW Graphic Suite 12 PL dostępna jest w sugerowanej cenie detalicznej 2659 PLN, natomiast za aktualizację z poprzednich wersji pakietu zapłacić trzeba 1329 PLN.

Corel Painter IX

Gerard Metrailler, product manager z brytyjskiej filii Corela prezentuje Paintera IX

Gerard Metrailler, product manager z brytyjskiej filii Corela prezentuje Paintera IX

Prezentacji najnowszej odsłony Paintera towarzyszył pokaz prac wykonanych przy jego pomocy, przez uznanych specjalistów, pracujących na potrzeby największych produkcji filmowych, a także firm z branży gier komputerowych.

Na własne oczy można było się przekonać o zwiększeniu szybkości działania narzędzi, które w poprzednich wersjach Paintera, szczególnie w przypadku projektów o dużej rozdzielczości, okazywały się zbyt powolne. Niektóre z pędzli, działają zdaniem producenta, nawet 10-krotnie szybciej, podczas gdy większość z nich pracuje co najmniej dwukrotnie szybciej.

W Painterze IX poprawiono współpracę z Photoshopem - program bez problemu może obsłużyć wielowarstwowe pliki PSD. Pojawiło się nowe narzędzie do klonowania, zaprojektowane pod kątem użytkowników zajmujących się fotografią cyfrową.

Corel Painter IX dostępny jest w wersji dla platform PC oraz Macintosh, w cenie 429 USD. Za aktualizację z poprzedniej wersji zapłacimy 229 USD, zaś za wersję edukacyjną - 99 USD. Niestety, z informacji jakie uzyskaliśmy na konferencji wynika, iż nie jest planowane wprowadzenie na rynek polskiej wersji tego produktu (kilka dodatkowych wersji językowych ma pojawić się już wkrótce).

Wacom Intuos 3

Peter Maes, application specialist z firmy Wacom prezentuje tablety graficzne z serii Intuos 3

Peter Maes, application specialist z firmy Wacom prezentuje tablety graficzne z serii Intuos 3

Tajniki pracy z najnowszą serią tabletów graficznych Intuos 3 wyjaśniał Peter Maes, application specialist z firmy Wacom. Zdecydowanie najciekawszą funkcją, jaką charakteryzują się te urządzenia, to specjalne panele z przyciskami (Express Keys), które możemy dowolnie zaprogramować i dostosować do własnych potrzeb oraz pasek Touch Strip, którego użycie powoduje powiększenie lub zmniejszenie obrazu, nad którym aktualnie pracujemy.

Pióro znajdujące się w komplecie posiada gumkę, oraz co istotne, zestaw 3 zapasowych końcówek tego samego rodzaju, a także 2 końcówek o innym zastosowaniu. W tabletach z serii Intuos 3 osiągnięto rozdzielczość na poziomie 5080 lpi (lines per inch). Dostępne są one w trzech rozmiarach powierzchni roboczej: A6 (jeden panel po lewej stronie zawierający 4 przyciski Express Keys oraz 1 Touch Strip), A5 (dwa panele po obu stronach - w sumie 8 przycisków Express Keys oraz 2 Touch Strip) i A4 (dwa panele po obu stronach - w sumie 8 przycisków Express Keys oraz 2 Touch Strip). Ich ceny ustalono na odpowiednio 1099 PLN, 1699 PLN oraz 2399 PLN.


Zobacz również