Corel jednak przyniesie zyski

Corel, kanadyjski gigant software'owy, borykający się z trudnościami finansowymi, poinformował wczoraj, że mimo niższego niż oczekiwany, poziomu sprzedaży uda mu się osiągnąć zysk.

Borykający się z trudnościami finansowymi kanadyjski gigant software'owy Corel ogłosił wczoraj, że pomimo niższego niż oczekiwany, poziomu sprzedaży uda mu się osiągnąć zysk. W IV kwartale roku fiskalnego koncern zarobił 534 mln USD, co stanowi 1 cent na akcji. Poziom sprzedaży w tym kwartale wyniósł ok. 32,5 mln USD. Przed ogłoszeniem wyników akcje Corela na Nasdaq spadły o 13 centów do 2,31 USD za akcję, podczas dogrywki ich kurs wzrósł jednak do 2,39 USD.

"Ostatnich kilka miesięcy nie należało do spokojnych" - powiedział analitykom CEO Corela Derek Burney podczas czwartkowej konferencji prasowej. - "Mimo że nasze rezultaty nieco się poprawiły, zdajemy sobie sprawę, iż musimy popracować nad zwiększeniem naszych dochodów". 32,5 mln USD ze sprzedaży w IV kwartale roku fiskalnego to o 26% mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Przy sprzedaży na poziomie 44,1 mln USD Corel stracił wtedy 12,4 mln USD.

Wielkość sprzedaży oprogramowania do kreacji, m.in. pakietu CorelDraw, to 20,8 mln USD, czyli o 1 mln USD więcej niż rok wcześniej. Spadł natomiast poziom sprzedaży aplikacji biznesowych, np. pakietu biurowego WordPerfect. W IV kwartale ubiegłego roku wartość ta stanowiła 22,1 mln USD, natomiast w tym roku obrachunkowym aż o 48% mniej, czyli 11,6 mln USD. Przedstawiciele Corela tłumaczą spadek zainteresowania swoimi programami biurowymi m.in. oczekiwaniem użytkowników na nowe produkty. W tym kwartale planowane jest wprowadzenie do sprzedaży nowego pakietu biurowego WordPerfect Office 2002.