Corel ograniczył straty

Dzięki lepszym wynikom sprzedaży oprogramowania biurowego w swoim II kw. finansowym Corel zwiększył przychody do 32 mln USD. Strata netto firmy za ten okres spadła do 5,6 mln USD.

Stosunkowo dużym powodzeniem cieszył się najnowszy pakiet Word Perfect Office 11. Sprzedaż oprogramowania biurowego w II kw. przyniosła firmie 15 mln USD. (11,2 mln USD rok wcześniej). Corel zanotował natomiast ponad 15% spadek sprzedaży aplikacji graficznych. Dynamicznie (wzrost o 46%) rozwija się sprzedaż oferowanych przez firmę narzędzi do zarządzania dokumentami, opartych na technologii XML. Fakt ten ma jednak niewielki wpływ na wynik finansowy Corela, gdyż przychody ze sprzedaży tych rozwiązań nie przekroczyły w II kw. 500 tys. USD. Z działalności w regionie EMEA Corel w II kw. uzyskał tylko 9,6 mln USD, co oznacza ok. 23% spadek. Sprzedaż produktów firmy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wzrosła natomiast o 25% do poziomu 20,5 mln USD.

W następstwie kłopotów finansowych nowego właściciela kanadyjskiej firmy, którym obecnie jest fundusz Vector Capital, Corel będzie musiał przeprowadzić kolejną redukcję zatrudnienia. Wyniki sprzedaży za II kw. był niższe niż zakładał pierwotnie zarząd spółki. Ograniczenie zatrudniania o 9-10% ma zapewnić spółce powrót do rentowności jeszcze w 2003 r. obrachunkowym.