Corel udostępnił Paint Shop Pro XI

Jedenaste wydanie aplikacji Paint Shop Pro Corela pod względem wyglądu nie różni się znacząco od poprzednika. Producent dodał natomiast kilka nowych narzędzi fotoedycyjnych oraz wprowadził zmiany w części narzędzi już istniejących, m.in. przebudowanie organizera, usprawnienie narzędzia kadrowania czy poprawki w niektórych oknach dialogowych.

Wśród nowych narzędzi do przetwarzania grafiki znalazły się:

Time Machine - zestaw funkcji do stylizowania fotografii na starsze

Film and Filters - pakiet 50 efektów i filtrów

Depth of Field - opcja pozwalająca przypisać głębię wybranemu fragmentowi zdjęcia

Color Changer - ułatwia zmianę kolorów zdjęcia w oparciu o analizę jasności kolorów utrwalonych w danych warunkach oświetleniowych

Skin Smoothing - usuwa widoczne skazy skóry ze zdjęć portretowych.

Corel udostępnił Paint Shop Pro XI

Corel Paint Shop Pro XI

W programie poprawiono też szereg narzędzi. Oprócz wspomnianych wyżej usprawnień kadrowania (Crop), poprawiono także narzędzie One Step Photo Fix, odpowiadające za automatyczne dostosowanie balansu kolorów i kontrastu fotografii), okno dialogowe krzywych i poziomów (dodano opcję histogramu oraz 3 domyślne ustawienia optymalizacji kontrastu i kolorów). Pozostałe nowości to:

Organizer - ułatwia lokalizację i porządkowanie zdjęć na dysku

Quick Review - podgląd zdjęć w trybie pełnoekranowym (także metodą pokazu slajdów)

Photo Trays - agreguje zdjęcia z wielu folderów na potrzeby druku czy wysłania pocztą elektroniczną

Image Information - panel udostępniający informacje o plikach (z jego poziomu można też dodawać oceny do zdjęć, jak również słowa kluczowe).

W CPSP XI można również otwierać pliki wideo i przechwytywać z nich pojedyncze klatki. Dodano także obsługę nowych formatów RAW. Aplikacja obsługuje również format RIFF, domyślny format zapisu dokumentów w programach Corel Painter Essentials i Corel Painter.

Z programem instalowana jest aplikacja Corel Snapfire Plus SE, wyposażona w opcje korekcji kontrastu czy nasycenia zdjęć do optymalnego poziomu, funkcje automatycznego pobierania zdjęć z urządzeń przenośnych po podłączeniu ich do komputera oraz szablony albumów fotograficznych, kalendarzy itp.