CorelDraw 12

Relatywna atrakcyjność poszczególnych wersji aplikacji CorelDraw jest dość nierówna. Wiele osób zauważyło ten program dopiero podczas premiery CorelDraw 3. Wersja 4. była wspaniała, podobnie jak wersje 8. i 10. Wszystkie pośrednie wydania programu nie były jednak zbyt atrakcyjne dla większości użytkowników. Często mogło się wydawać, że producent przedstawia je tylko z obowiązku. Podobne odczucia można mieć w przypadku wersji 12.


Relatywna atrakcyjność poszczególnych wersji aplikacji CorelDraw jest dość nierówna. Wiele osób zauważyło ten program dopiero podczas premiery CorelDraw 3. Wersja 4. była wspaniała, podobnie jak wersje 8. i 10. Wszystkie pośrednie wydania programu nie były jednak zbyt atrakcyjne dla większości użytkowników. Często mogło się wydawać, że producent przedstawia je tylko z obowiązku. Podobne odczucia można mieć w przypadku wersji 12.

CorelDraw 12

Niewielkie opóźnienie - choć może się wydawać, że CorelDraw znajduje się poza czołówką programów wektorowych (takich jak Illustrator i FreeHand), zdolny grafik może z łatwością tworzyć atrakcyjne ilustracje.

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych testów, musimy przypomnieć zawartość pakietu dla osób, które do tej pory pracowały w środowisku zdominowanym przez produkty firm Adobe i Macromedia. Najważniejszą częścią tego pakietu jest program CorelDraw - rozbudowane i potężne narzędzie ilustracyjne do edycji grafiki wektorowej. Możliwa jest także obróbka grafiki bitmapowej, do czego służy aplikacja o nazwie PhotoPaint. Oba te narzędzia są uzupełniane przez RAVE - zgodny z formatem Flash program do tworzenia animacji i grafiki internetowej. Przypomina on porzucony przez Adobe produkt LiveMotion. W pakiecie CorelDraw można znaleźć kilka programów narzędziowych, duży zestaw czcionek oraz kolekcję rysunków do wykorzystania.

Przyjrzyjmy się najpierw sztandarowemu składnikowi pakietu - CorelDraw 12. Jego najważniejszą, nową funkcją, jest narzędzie Smart Drawing, które zostało zapożyczone od zespołu Corela, mającego niemały wkład w rozwój technologii Tablet PC. Dzięki tej funkcji możliwe jest swobodne rysowanie na ekranie, natomiast program automatycznie przekształca szkice do postaci kształtów wektorowych. Jeśli użytkownik narysuje figurę z grubsza przypominającą kwadrat, CorelDraw zastąpi ją idealną figurą wektorową. Nawet krzywa linia zostanie przekształcona do zwyczajnego odcinka z dwoma punktami końcowymi. Program może także wygładzać zygzaki i nierówne krzywe.

CorelDraw 12

Znajome opcje - nie należy oczekiwać poważnych zmian w pakiecie, co odnosi się również do interfejsu. CorelDraw wygląda i działa dokładnie tak jak dotychczas.

Oczywiście do rysowania kształtów w dalszym ciągu można wykorzystać tradycyjne narzędzia Pen i Shape, ale funkcja Smart Drawing zapewnia nowe możliwości, które przyspieszają proces tworzenia i nie przeszkadzają grafikowi w pracy. Głównym ograniczeniem tej funkcji jest zakres rozpoznawanych kształtów, ale i tak jesteśmy zaskoczeni jej działaniem. Kiedy próbowaliśmy narysować sześciokąt, CorelDraw uparcie interpretował go jako okrąg. Jednocześnie nie było żadnych problemów ze szkicowaniem pentagramu - program potrafił nawet automatycznie zamknąć ścieżkę na końcu.

Światło przewodnie

Corel jest dumny z nowej funkcji Dynamic Guides. Są to prowadnice wyświetlane na ekranie podczas edycji rysunku, które ujawniają powiązania z innymi obiektami i ścieżkami, a także wskazują punkty przecięcia i połączenia. Po włączeniu tej funkcji na ekranie pojawiają się tymczasowe linie, które można przesuwać dla wyznaczenia docelowego miejsca lub rozmiarów obiektu. Jest to przydatna funkcja i warto o niej pamiętać, aczkolwiek zapewniany poziom precyzji nie jest jeszcze zbyt wysoki. W większości przypadków prowadnice odnoszą się do punktu, w który kliknięto w edytowanym obiekcie, a nie do rzeczywistych uchwytów ścieżki. Dynamic Guides przypomina analogiczną funkcję, która dość dawno temu pojawiła się już w Adobe Illustratorze, aczkolwiek CorelDraw zapewnia więcej możliwości.

CorelDraw 12

Uśmiechnij się! - nowa funkcja Touch-Up Brush w programie Photo-Paint upraszcza często wykonywany proces usuwania zanieczyszczeń z obrazów bitmapowych. W tym przypadku ze zdjęcia usunięto krople wody.

Oprócz tych dwóch najważniejszych funkcji, w programie CorelDraw 12 wprowadzono wiele mniejszych poprawek i ulepszeń. Renderowanie tekstu na ekranie odbywa się znacznie lepiej, a program obsługuje poprawnie czcionki OpenType i standard Unicode. Od wielu lat CorelDraw pretendował do roli narzędzia służącego do składu dokumentów, oferując między innymi arkusze stylów akapitów i znaków, wielojęzykowe sprawdzanie pisowni oraz możliwość tworzenia dokumentów z wieloma kolumnami. Teraz pojawiło się okno Insert Character, które służy do przeglądania glifów.

W porównaniu ze standardami wyznaczanymi przez Adobe Illustratora CS jest ono dość ubogie. Nie jest nawet możliwe zautomatyzowanie procesu wstawiania ligatur i znaków specjalnych, ale nie ukrywamy, że w wielu przypadkach ta nowa funkcja Corela stanie się bardzo przydatna.

Również doświadczeni użytkownicy będą zadowoleni z pojawienia się nowej wersji CorelDraw. Udoskonalona funkcja Snap to Objects usprawnia tworzenie i modyfikowanie obiektów w odniesieniu do innych elementów projektu, a użytkownik uzyskuje większą kontrolę nad poszczególnymi częściami tych elementów. W programie pojawiło się narzędzie Virtual Segment Delete, które służy do upraszczania zbyt skomplikowanych ścieżek. Z pewnością jest to słuszna koncepcja, ale szkoda, że Corel nie znalazł wygodniejszej metody rozwiązania tego problemu niż wprowadzenie całkowicie nowego narzędzia. Możliwe jest także dołączanie czcionek do natywnych dokumentów CorelDraw, dzięki czemu wykonane projekty będą bardziej przenośne.