Corsair pokazał układy DDR3

Firma Corsair pokazała podczas targów CeBIT układy pamięci DDR3. Taktowane zegarem o częstotliwości 800 i 1066 MHz układy współpracują z chipsetem P35. Corsair poinformował też, że w jego laboratoriach testowane są pamięci taktowane 1333-megahercowymi zegarami.

Producent zapowiada, że trafią one na rynek wraz z obsługującymi je chipsetami. Timingi nowych kości rozpoczynają się od wartości 6, czyli są nieco lepsze od określonego przez JEDEC standardu, zgodnie z którym powinny zaczynać się od 7.

W DDR3 znajdziemy technologie zastosowane już w DDR2, takie jak ODT (On-Die Termination - zakończenie sygnału wewnątrz układu w celu eliminacji odbić), mechanizm pobierania wstępnego, AL (Additive Latency - połączenie odczytu wiersza i kolumny w jedno). Trafiły do nich też jednak nowe mechanizmy kalibracji układów i synchronizacji danych.

Na pierwszy rzut oka DDR2 i DDR3 wyglądają identycznie. Nie będą jednak kompatybilne z tymi samymi płytami głównymi chociażby z tego względu, że w DDR2 wcięcie na modułach pamięci jest na środku, a w DDR3 zostało przesunięte.