Cortana od Microsoftu zmierza do Androida i iOS

Asystent głosowy Microsoftu może w przyszłości trafić na inne mobilne systemy operacyjne. Pojawiły się dziś w sieci informacje, według których już niedługo Cortana trafi do Androida i iOS w formie osobnej aplikacji.

Cortana to nazwany na cześć postaci z gry Halo wirtualny asystent od Microsoftu. W pierwszej kolejności oprogramowanie to, napędzane po stronie serwera przez silnik Bing, trafiło do smartfonów jako integralna część systemu operacyjnego Windows Phone.

W następnej kolejności Microsoft planuje wprowadzenie Cortany do urządzeń z Windows 10. Dzięki temu asystent głosowy korzystający z danych Bing będzie mógł być uruchamiany nie tylko na smartfonach, ale też na tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych z nową wersją systemu operacyjnego. Premiera Windows 10 przewidziana jest na jesień tego roku.

Zobacz również:

  • Halo - jak oglądać serial w Polsce?
  • OnePlus 11 otrzyma nowy wariant kolorystyczny! Marka zapowiada intrygujące wykończenie flagowca
Cortana od Microsoftu zmierza do Androida i iOS

Cortana może w przyszłości trafić do Androida i iOS

Oprócz Microsoftu podobne rozwiązania rozwijają inne firmy. W telefonach z Androidem i na komputerach z przeglądarką Google Chrome użytkownicy mogą skorzystać z asystenta Google Now, który jest zintegrowany z innymi usługami giganta z Mountain View. Asystent jest też częścią aplikacji Google Search na smartfonach z iOS.

Osoby, które wybrały smartfony i tablety Apple mogą z kolei skorzystać z Siri. Samsung również rozwija swoje własne rozwiązanie tego typu o nazwie S Voice. Wygląda jednak na to, że niedługo użytkownicy smartfonów z systemami Android i iOS będą mogli skorzystać z asystenta od Microsoftu.

Jak donosi Reuters, powołując się na źródła blisko związane z firmą, Microsoft planuje udostępnić asystenta głosowego Cortana na urządzeniach innych producentów po premierze Windows 10. Nie powinno być to dużym zaskoczeniem, ponieważ już teraz firma udostępnia swoje aplikacje do iOS i Androida. Użytkownicy konkurencyjnych do Windows Phone systemów mają dostęp do OneDrive, Outlooka, Skype, pakietu Office itp.

źródło: reuters.com