Cortana w najnowszym wydaniu Windows 10 zmienia swój wygląd

Najnowszy build systemu zawierający zmiany jest częścią Windows 10 20H1 - aktualizacji, która ma się ukazać wiosną 2020 roku.


Chociaż Microsoft planuje usunięcie asystentki głosowej Cortana z konsoli Xbox One, najnowsza wersja Insider Preview systemu Windows 10 skupia się na rozwoju Cortany i wprowadzeniu ulepszonych funkcji konwersacji. System Windows 10 18945 udostępnia również nowe funkcje wyszukiwania w eksploratorze plików wszystkim użytkownikom, którzy posiadają dostęp do wersji Windows Insider Preview i dodaje nowe usprawnienia w zakresie dostępności.

Cortana w najnowszym wydaniu Windows 10 zmienia swój wygląd

Źródło: pcworld.com

Microsoft zaprezentował w tym rogu na targach Build nową bardziej interaktywną Cortanę i wydaje się, że firma planuje przeprowadzenie migracji do tego typu asystenta głosowego w systemie Windows. Co ciekawe Cortana po modyfikacjach będzie zarządzana i aktualizowana za pomocą sklepu z aplikacjami Windows Store, a nie bezpośrednio z systemem operacyjnym. Pozwoli to firmie z Redmond wprowadzać poprawki bez konieczności restartu systemu bądź jego aktualizacji. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu producentów urządzeń z Androidem. Na przykład Samsung również aktualizuje aplikacje takie, jak telefon, wiadomości, kontakty za pomocą Galaxy Apps.

Zobacz również:

  • Edge 92 - bezpieczniej i bardziej funkcjonalnie
  • Windows 11 FAQ: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
  • System Windows 11 i wszystko co o nim wiemy!

Microsoft postanowił dodać również inne nowe funkcje do Windows 10 build 18945, które mają zostać wprowadzone do systemu na początku przyszłego roku. Wersja 19H2, która pojawi się w okolicach października 2019 ma skupiać się na poprawianiu błędów, a wydanie 20H1 planowane na początek 2020 roku wprowadzi nowe funkcje. Poza Cortaną w Windowsie pojawią się inne zmiany. Podsystem Windows dla Linux'a będzie mógł łączyć się za pomocą funkcji hosta lokalnego. Narrator będzie w stanie lepiej współpracować z aplikacją poczta. Nowy kolorowy kursor ułatwi odnajdowanie go, a eksplorator plików zaoferuje nową wyszukiwarkę.

Rozmowniejsza Cortana

Wszyscy Insiderzy byli w stanie zobaczyć wcześniej nową aplikację beta Cortany, ale nie mogli zbyt wiele z nią zrobić. Teraz Microsoft informuje, że Cortana jest w pełni funkcjonalna oraz potrafi przełączać się pomiędzy zadaniami takimi, jak udzielanie odpowiedzi w oparciu o wyszukiwarkę Bing, konwersacja z użytkownikiem, otwierania aplikacji i zarządzanie przypomnieniami, zegarami oraz alarmami.

Cortana w najnowszym wydaniu Windows 10 zmienia swój wygląd

Źródło: pcworld.com

Microsoft na swoim blogu poinformował, że Cortana została zaktualizowana o "nowe modele mowy i języka, a jej wydajność znacznie się poprawiła, dzięki czemu jest ona szybsza i bardziej niezawodna niż kiedykolwiek wcześniej". Aplikacja reaguje również na polecenie "Hey Cortana" pod warunkiem, że użytkownik posiada włączoną tę opcję w ustawieniach. Cortana obsługuje zarówno tryb jasny, jak i ciemny interfejsu systemu Windows 10.

Firma informuje, że "powoli wprowadza na rynek" nowości dla Cortany, które są dostępne dla wybranych osób korzystających kompilacji Windows Insider. Microsoft nie udostępnia jeszcze w pełni wszystkich nowych umiejętności Cortany. Zostaną one dodane po pewnym czasie.

Kolorowe kursory w tekście

Microsoft podjął się również wyzwania poprawienia interfejsu dla osób o ograniczonej dostępności. Z części z nich z chęcią skorzystają także inni użytkownicy. Najciekawszą z nich jest kursor tekstowy.

Cortana w najnowszym wydaniu Windows 10 zmienia swój wygląd

Źródło: pcworld.com

Nowy (opcjonalny) kursor tekstowy może pomóc kursorowi wyróżnić się spośród morza czarno-białego tekstu w Notatniku, WordPad lub Word. Wystarczy zmienić w ustawieniach dostępności opcję kursor tekstowy. Spowoduje ona, że nowy kursor będzie wyróżniał się wybranym kolorem, który jest kontrastowy w stosunku do tekstu. Microsoft informuje, że funkcja ta nie działa jeszcze w 100 procentach poprawnie. Po ponownym uruchomieniu komputera możliwe, że zostanie ona zdezaktywowana i trzeba będzie ją uruchomić ponownie z poziomu ustawień systemu.

Narrator lepiej współpracuje z pocztą

Microsoft zaktualizował swoją aplikację do odczytu tekstu z ekranu. Narrator posiada teraz ulepszenia ułatwiające przetwarzanie wiadomości e-mail wysłanych za pomocą aplikacji Mail lub Outlook. Tryb skanowania włączy się automatycznie umożliwiając użytkownikom przewijanie wiadomości e-mail za pomocą klawiszy strzałek. Microsoft informuje także, że nagłówki wiadomości e-mail będą od teraz czytane w bardziej efektywny sposób.