Cortana z Windows 10 na pierwszym wideo

Jedną z najważniejszych nowości w Windows 10 ma być asystent głosowy Cortana. Od przyszłego roku z jego pomocy będą mogli skorzystać nie tylko posiadacze smartfonów z oprogramowaniem Microsoftu, ale również tabletów i komputerów. Do sieci trafiło pierwsze wideo prezentujące wczesną wersję Cortany w akcji.

Asystent głosowy Cortana to jedna z ciekawszych funkcji systemu Windows Phone 8.1 przeznaczonego do smartfonów. Dostęp do niej mają jak na razie użytkownicy z kilku wybranych krajów, a na liście nie ma jeszcze Polski. W przyszłości jednak dostępność Cortany ma być znacznie lepsza. Nie tylko trafi ona do kolejnych regionów, ale wraz z premierą Windows 10 będą mogli skorzystać z niej użytkownicy tabletów i komputerów osobistych.

Pierwsza wersja Cortany do tabletów i komputerów ma pojawić się już na początku przyszłego roku jako część Windows 10 Consumer Preview. Chociaż oficjalnej premiery asystenta głosowego spodziewamy się dopiero w styczniu lub lutym, to już teraz do internetu trafiło wideo prezentujące jak działa Cortana na pulpicie.

Zobacz również:

  • Nowy wygląd Microsoft Office. Jak zaktualizować?

Jeśli wideo jest autentyczne, a dużo na to wskazuje, to znaczy że Cortana już teraz całkiem nieźle radzi sobie jako część Windows 10. Na materiale filmowym widać jak działają poszczególne funkcje, czyli np. dodawanie wydarzeń do kalendarza i robienie notatek za pomocą komend głosowych. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli wideo pokazuje prawdziwą Cortanę, to jest to dopiero wczesna wersja i zarówno wygląd, jak i działanie poszczególnych funkcji może wyglądać zupełnie inaczej w pełnej wersji Windows 10, która ma pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku.

źródło: theverge.com