Cortex-A7 - najbardziej energooszczędny układ ARM

Firma ARM Holdings zaprezentowała projekt nowego procesora Cortex-A7, który przeznaczony jest dla tanich smarfonów lub najdroższych smartfonów pracując jako dodatkowy układ wspomagający procesor Cortex-A15.

Układy ARM wykorzystywane są przez większość topowych smartfonów i tabletów na świecie włączając w to sprzęt Apple - iPady i iPhone’y. Ich najnowszy przedstawiciel - Cortex-A7 - będzie to najbardziej energooszczędna konstrukcja jaką zaprezentowała do tej pory firma ARM. Przeznaczona ona jest na rynek najtańszych smartfonów, które powinny trafić do sprzedaży w 2013 roku.

Cortex-A7 ma mieć jednak również inne zastosowanie. Będzie bowiem stanowił część nowej bardzo energooszczędnej architektury o nazwie "big.Litte". Zakłada ona połączenie jego możliwości z możliwościami procesora Cortex-A15.

Zasada działania tego tandemu jest taka, że A15 będzie się zajmował bardziej wymagającymi zadaniami, natomiast jego znacznie mniej wydajny, ale za to bardzo energooszczędny towarzysz przejmie zadania mało wymagające, takie jak np. nawiązywanie połączeń. Oznacza to, że dzwoniąc ze smartfona zbudowanego w oparciu o nową architekturę zaangażujemy do pracy jedynie układ A7, co oczywiście przełożyć się powinno na mniejsze zużycie baterii. To bardzo ważne, gdyż jeżeli chodzi o zasilanie urządzeń przenośnych, niestety niewiele dzieje się w tym zakresie.

Warto tutaj zauważyć, że architektura "big.Litte" podobna jest do nadchodzącej platformy Nvidii, czyli Tegry 3, która korzysta z czterech rdzeni ARM Cortex A9 wspomaganych przez piąty rdzeń Cortex A9 (jego nazwa to "Companion") odpowiedzialny za wykonywanie takich zadań jak np. podtrzymywanie trybu gotowości, czy odtwarzanie muzyki.

A7 to niewielki układ, który jest pięć razy mniejszy od szeroko wykorzystywanego na rynku smartfonów procesora Cortex-A8. Co ważne, jest również od niego pięciokrotnie mniej pazerny na energię.

W porównaniu do 45-nanometrowego A8 Cortex-A7 będzie zbudowany w oparciu o 28-nanometrowy proces produkcyjny.

ARM podaje, że układ A7 zobaczymy w towarzystwie następnej generacji chipów A15, które zasilą pierwsze smartfony prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.