Cosmo Communicator czyli składany smartfon z Androidem i Linuxem na pokładzie

Marzysz o telefonie z klapką, z pełną klawiaturą QWERTY oraz na dodatek Linuxem? Cosmo Communicator to urządzenie dla Ciebie.

Ktoś tu wyraźnie zainspirował się starymi Nokiami opartymi na Symbianie z serii Communicator.

Cosmo Communicator czyli składany smartfon z Androidem i Linuxem na pokładzie

Źródło: techspot.com

Smartfony na przestrzeni ostatnich lat zamieniły się w wydajne komputery w kompaktowej obudowie. Co jednak w przypadku, gdy potrzebujemy uruchomić klasyczną desktopową aplikację na komórce? Wtedy z pomocą przychodzi Cosmo Communicator.

Firma Planet Computers wprowadziła na rynek smartfona, który zupełnie odstaje od reszty modeli dostępnych na rynku. Telefon wyposażono w niemodną od dawna klasyczną klawiaturę QWERTY oraz gigantyczne ramki okalające ekran. To jednak nie one, a możliwość uruchomienia systemu operacyjnego Linux obok Androida zwróciła naszą uwagę.

Model Cosmo Communicator otrzymał w poniedziałek solidną aktualizację oprogramowania układowego, która wprowadziła szereg nowości. Wyceniany na 665,83 funtów smartfon pozwoli użytkownikom na zainstalowanie zwykłego lub zrootowanego Linuxa, a dokładniej jedną z jego popularniejszych dystrybucji - Debiana. Wszystko to bez wpływu na natywny system operacyjny, pod kontrolą którego działa Cosmo Communicator.

Producent zapowiadał, ze Cosmo Communicator otrzyma wsparcie dla Dual-Boot jeszcze w grudniu 2018 roku, kiedy to urządzenie pojawiło się w sprzedaży.

Od teraz użytkownicy Cosmo Communicator mogą odpowiednio podzielić na partycje pamięć masową i zainstalować Linuxa lub TWRP. Menu startowe pozwoli użytkownikowi wybrać system operacyjny, który ma zostać uruchomiony. Co ważne producent zapowiada, że instalacja Linuxa na oddzielnej partycji nie wpłynie negatywnie na Androida, a użytkownicy nadal otrzymywać będą aktualizacje oprogramowania.

Oprogramowanie układowe dla Cosmo Communicator, które wprowadza funkcje Dual-Boot jest już dostępne na stronach producenta.

Planet Computers stworzył również nową stronę wsparcia technicznego, gdzie znajduje się dokładna instrukcja instalacji Linuxa na smartfonie. Producent nie poleca instalacji Linuxa początkującym użytkownikom.

Źródło: techspot.com