Cotton Candy - komputer PC wielkości pendrive'a już w sprzedaży

Cotton Candy to niewielkich rozmiarów komputer PC pracujący pod kontrolą Androida lub Ubuntu. Jego producentem jest norweska firma FXI Technologies, która zaczęła już zbierać zamówienia. Za pomocą interfejsów HDMI lub USB można podłączyć go do telewizora, monitora, komputera z systemem Windows lub Mac OS.

Cotton Candy

Miniaturowy pecet Cotton Candy można zamawiać ze strony FXI Technologies w cenie 199 dolarów. W obudowie nieco większej o pendrive'a zamknięto dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 o częstotliwości 1,2 GHz i 1 GB RAM. Urządzenie to obsługuje karty microSD do 64 GB pojemności. Za grafikę odpowiada czterordzeniowa jednostka ARM Mali-400MP GPU.

Urządzenie posiada też cały wachlarz technologii pozwalających na jego podłączanie do urządzeń zewnętrznych oraz ładowanie. Są wśród nich HDMI, microUSB, USB 2.0, a także moduły Wi-Fi i Bluetooth. Specyfikacja techniczna Cotton Candy pozwala mu np. na odtwarzania filmów Full HD o rozdzielczości 1080p.

Miniaturowy pecet Cotton Candy może być używany na wiele sposobów. Dzięki niemu telewizor lub monitor z interfejsem HDMI można zamienić w pełnoprawny komputer z systemem Ubuntu lub Android 4.0. Można też podłączać go do komputera z systemem Windows lub Mac OS i korzystać na nich z naszego przenośnego systemu, ustawień i danych. Urządzenie działa również jako zwykły dysk flash.

Cotton Candy jest projektem bardziej komercyjnymi i jako produkt prostszym w obsłudze dla przeciętnego użytkownika, ale pod pewnymi względami przypomina komputer Raspberry Pi, o którym niedawno pisaliśmy. On też jest niedrogim urządzeni niewielkich rozmiarów z darmowym systemem operacyjnym, które może być używane np. w celach edukacyjnych.

Podobnym, choć nie identycznym rozwiązaniem jest także Ubuntu dla Androida, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.