Covid – więzienie za brak szczepienia. Nowe prawo ma skłonić do szczepień

Każde państwo samo decyduje w jaki sposób walczy z pandemią, ale czy kara więzienia dla niezaszczepionych nie jest zbyt surowa?

Źródło: Nandhu Kumar/Pexels

Pandemia COVID-19 trawa już od wielu miesięcy i zebrała ogromne, śmiertelne żniwo na całym świecie. W niektórych krajach sytuacja wydaje się w miarę opanowana, w innych jednak nadal jest krytyczna. Jednym z takowych są Filipiny, gdzie według danych agencji Reutera wciąż odnotowuje się ponad 6 tysięcy nowych przypadków zakażeń oraz ponad sto zgonów w wyniku COVID-19 - dziennie. Problem w tym, że społeczeństwo nie chce się szczepić.

Filipińczycy nie chcą szczepionek

Na pierwszy rzut oka odmowa, szczególnie masowa niechęć wobec szczepień wydaje się być nieodpowiedzialna. W przypadku Filipin jednak, dość łatwo zrozumieć taką postawę wobec procesu szczepień na koronawirusa. Dlaczego? Ponieważ społeczeństwo nie ufa zapewnieniom rządu o bezpieczeństwie specyfików i ma ku temu podstawy.

Zobacz również:

  • Przywileje dla zaszczepionych – nowe przepisy [Aktualizacja 23.07.2021r]
  • Czy osoby szczepione muszą chodzić w maseczkach?
szczepienia, więzienie, COVID, COVID-19, pandemia, SARS-CoV-2, szczepionka, Filipiny, prezydent Filipin Rodrigo Duterte, Medycyna, zdrowie, szczepionka na Covid-19, nowe przepisy, nauka, obostrzenia

Źródło: Charlotte May/Pexels

Zaledwie w 2016 roku władze Filipin promowały szczepienia przeciwko chorobie o nazwie Denga, która może prowadzić do śmierci. Niedawno w ramach walki z tą przypadłością stworzono bardzo niecodzienną metodę, w postaci genetycznie zmodyfikowanych komarów, które zostały wypuszczone na wolność na Florydzie, a wkrótce również w Brazylii (więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj).

Niestety okazało się, że rozprowadzanie na terenie Filipin szczepionki na Dengę powodowały poważne efekty uboczne. Po przeprowadzaniu szczepień odkryto bowiem, iż preparat powodował cięższy przebieg choroby u osób, które nigdy wcześniej na nią nie chorowały. W związku z tym, odnotowuje się dużą niechęć również podczas obecnej pandemii. Skala tego jest tak duża, że na prawie 110 milionów mieszkańców Filipin, dotychczas w pełni zaszczepiono zaledwie 2,1 miliona osób.

szczepienia, więzienie, COVID, COVID-19, pandemia, SARS-CoV-2, szczepionka, Filipiny, prezydent Filipin Rodrigo Duterte, Medycyna, zdrowie, szczepionka na Covid-19, nowe przepisy, nauka, obostrzenia

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte

Źródło: Denniz Futalan/Pexels

Więzienie za brak szczepienia

Na Filipinach, podobnie jak w większości innych państw, szczepienia na SARS-CoV-2 są dobrowolne. Biorąc jednak pod uwagę liczbę dobowych zachorowań i tragiczną sytuację w kraju, jego prezydent postanowił przedsięwziąć drastyczne metody. Prezydent Filipin Rodrigo Duterte w najnowszym orędziu do narodu zapowiedział bowiem, że będzie starał się wykorzystać wszelkie środki prawne w ramach obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego, aby nakłonić obywateli do szczepień. Nie trzeba się jednak domyślać w jaki sposób, bowiem prezydent wyraził się wystarczająco jasno:

Masz wybór: zaszczep się albo wsadzę cię do celi - prezydent Filipin Rodrigo Duterte

Obecny przywódca Filipin przekonywał także, że jego zabiegi mają na celu dobro mieszkańców kraju, nawet, jeśli ostre środki perswazji okażą się być konieczne.