Coworking - ułatwienie w pracy freelancerów

Biuro w centrum stolicy za mniej niż 500 zł. Czy to możliwe? Tak, jeżeli nie wynajmiesz dla siebie całego biura (co kosztuje kilkanaście razy więcej). Ale już za kilkaset złotych miesięcznie możesz mieć swoje biurko w większym biurze, które będziesz dzielił z innymi freelancerami. Witamy w świecie coworkingu.


Coworking to nowy i coraz popularniejszy trend na rynku pracy, który zadomowił się już także w Polsce. W dużym uproszczeniu pod tym terminem kryje się miejsce - najczęściej jest to specjalne przygotowane biuro, do którego za opłatą można przyjść i popracować.

Kto przychodzi najczęściej? To przedstawiciele wolnych zawodów, m.in. dziennikarze, architekci, programiści czy graficy. Szukają tutaj nie tylko możliwości skupienia, ale także podyskutowania czy nawet wzajemnego wspierania się przy wykonywaniu swoich projektów. Czasem powód wizyty w takim biurze jest bardziej prozaiczny: w domu trwa remont lub są w nim małe dzieci, przy których nie da się pracować.

Zobacz również:

  • MS Teams pomoże Ci znaleźć nową pracę!
  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [listopad 2022]

Po co komu coworking

Coworking -  ułatwienie w pracy freelancerów

Wspólne biuro jest doskonałym miejscem wymiany doświadczeń.

Coworking to stosunkowe nowe zjawisko na rynku pracy, które pojawiło się zaledwie kilka lat temu. Początkowo jako coworking rozumiano współpracę online, dopiero po paru latach terminem tym ochrzczono również współpracę w świecie rzeczywistym.

Pomysł pojawił się w Stanach Zjednoczonych, gdy zmęczeni monotonią telepracy ludzie starali się znaleźć sposób na to, by normalnie funkcjonować. Brak towarzystwa wygonił wielu z nich do kawiarni i innych miejsc użyteczności publicznej. Jednak nie wszyscy się tam zaaklimatyzowali na tyle, by móc pracować. Choć kawiarnie zapewniały tak pożądane towarzystwo innych ludzi, to panujący tam hałas często uniemożliwiał efektywną pracę.

Rozwiązaniem okazały się być coworkingowe biura. Z pozoru takie rozwiązanie może się wydawać powrotem do biura, z którego przecież freelancerzy chcieli się wyrwać. Jednak biura coworkingowe różnią się od ich tradycyjnych odpowiedników: są one jedynie przestrzenią, w której wolny strzelec wykonuje swoją pracę. O jej tempie, godzinach i sposobie wykonania decyduje sam. Trudno też znaleźć tradycyjne biuro, w którym równie cenionym elementem co sama praca jest dyskusja z innymi pracownikami oraz wzajemne świadczenie sobie pomocy.

Rozwój telekomunikacji i Internetu spowodował, że coraz częściej słychać było głosy o rychłym upadku klasycznego biura. Cała praca miała odbywać się w domu przy pomocy telefonu i komputera podłączonego do Sieci. Nowe technologie chyba najbardziej wpłynęły na pracę handlowców: wyposażeni w laptopy z bezprzewodowym dostępem do Internetu i telefony komórkowe jeżdżą od klienta do klienta, a w biurze pojawiają się raz w tygodniu albo rzadziej. Mimo to wpadają do siedziby firmy aby załatwić jakieś formalności, a przede wszystkim podtrzymać relacje. Pracownicy mają komórki, komunikatory, telekonferencje, e-maile i dziesiątki innych możliwości komunikacji, ale biura nie zniknęły: poczucie wspólnoty daje nadal wspólnie wypita kawa i biurowe ploteczki.

Freelancerzy nie są częścią organizacji, z którą mogą podtrzymywać relacje, nie mają też współpracowników, z którymi mogą przedyskutować swoje pomysły. Biuro coworkingowe jest miejscem, które pomaga w pracy wolnym strzelcom, dając im dostęp do zasobów, których nie mają podczas pracy w domu. Mogą to być choćby specjaliści z innych zawodów, z którymi można wymienić się wiedzą.

Koszty coworkingu

Coworking, to również optymalizacja kosztów: wynajmujący biurko mają zapewniony szybki dostęp do Internetu, mogą korzystać za opłatą z drukarek, telefonów czy faksów. Nie musisz kupować projektora do wyświetlania prezentacji, z którego skorzystasz tylko kilka razy w miesiącu - możesz go wynająć na godziny. Tak samo jest z dostępem do sali konferencyjnej: w domu jej nie masz, a tutaj możesz ją wynająć na określony, potrzebny czas.

Biura coworkingowe są elastyczne pod względem udostępniania przestrzeni biurowej. Prócz karnetów miesięcznych, można opłacić dzień czy nawet godziny pracy. Przykładowo w krakowskim Studiu Kreatywnej Współpracy za dzień pracy trzeba zapłacić 30 zł, w warszawskim Biurco - 40 zł. Cenę godziny pracy w BNG Biura na Godziny ustalono na 5 zł.

Ceny wynajmu sal konferencyjnych są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od ich wielkości oraz wyposażenia (rzutniki, nagłośnienie, itp.). Stawki zaczynają się od 100 zł za dzień.