Creative SB Extigy

Zewnętrzna karta dźwiękowa? Czemu nie, zwłaszcza jeśli pochodzi od Creative Labs.

Zewnętrzna karta dźwiękowa? Czemu nie, zwłaszcza jeśli pochodzi od Creative Labs.

Firma ta od roku promuje linię wewnętrznych kart dźwiękowych nazwanych Audigy. Teraz dołączył do nich nietypowy Extigy, który też jest kartą dźwiękową - ale zewnętrzną. Karty Audigy, bez względu na cenę i przeznaczenie, mają wiele cech zbieżnych. Po pierwsze, wyposażono je w 24-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe o rozdzielczości 96 kHz. Potężny procesor dźwiękowy realizuje wiele funkcji dodatkowych. Sprzętowo realizowane jest dekodowanie ścieżek dźwiękowych Dolby Digital 5.1. Nie mniej istotne, z tym że dotyczy to gier, wydają się efekty audio dodające realizmu komputerowo stworzonym środowiskom. Przykładowo, inaczej brzmią kroki komputerowych postaci, które w grze znajdują się np. za drzwiami, a inaczej osobników przebywających z bohaterem gry w jednym pokoju. Nowością są płynne przejścia charakteru efektów dźwiękowych, zmieniających się w zależności od emulowanego środowiska (np. echo stopniowo ustępuje, w miarę jak wagonik kolejki wyjeżdża z tunelu na otwartą przestrzeń).

Wygodny w obsłudze, podłużny, czarny sterownik. Pozwala na sterowanie wszystkimi funkcjami urządzenia. Specjalna aplikacja umożliwia przypisanie wielu funkcji określonym przyciskom pilota.

Wygodny w obsłudze, podłużny, czarny sterownik. Pozwala na sterowanie wszystkimi funkcjami urządzenia. Specjalna aplikacja umożliwia przypisanie wielu funkcji określonym przyciskom pilota.

Miłośnicy oglądania filmów DVD na komputerze mają możliwość podłączenia Extigy w dwojaki sposób. Pierwszy to analogowe połączenie zewnętrznej "skrzyneczki" z zestawem 6 kolumn (korzystamy wtedy z 3 złączy minijack). Drugi sposób to tradycyjna transmisja cyfrowa, realizowana za pośrednictwem kabla elektrycznego lub optycznego.

Największą zaletą Extigy jest możliwość przesyłania dźwięku poprzez kabel USB. Pozwala to użytkownikom komputerów przenośnych na korzystanie z karty wysokiej jakości, która w tego typu komputerach jest rzadko spotykana. Do modułu karty można również podłączyć urządzenia zgodne z interfejsem MIDI, a więc np. syntezatory klawiszowe.

Jakość dźwięku generowanego przez Extigy jest bardzo dobra. Czystość dźwięku zasługuje na uwagę - taki efekt był możliwy m.in. dzięki izolacji przetworników audio od zakłóceń spotykanych wewnątrz typowej obudowy komputerowej. Przyjemność obcowania z produktem wzmaga także bogaty zestaw oprogramowania i wygodny w obsłudze odtwarzacz plików multimedialnych.

Informacje

Typ: zewnętrzna karta dźwiękowa

Cena: 700 zł

Dystrybutor: Creative Labs,http://www.creative.pl

Funkcje: CMSS - tryb uprzestrzenniania dźwięku, sygnał testowy, dekodowanie DD 5.1 i DPL

Złącza: analogowe do podłączenia komputerowego typu 5.1, wejścia/wyjścia - cyfrowe, optyczne, elektryczne oraz MIDI; USB, słuchawkowe, liniowe i mikrofonowe