Creative Suite 2: Adobe odkrywa karty

Firma Adobe podała szczegóły dotyczące pakietu Creative Suite 2, w skład którego wchodzą nowe wersje takich aplikacji jak Photoshop, Illustrator, InDesign, GoLive. Zasadniczą cechą CS2 jest ściślejsza integracja programów wchodzących w jej skład.

Creative Suite 2 będzie dostępny w dwóch wersjach - Standard i Premium. Różnią się one tym, iż wersja Premium będzie oferować aplikację GoLive. Pakiet trafi do sprzedaży w maju br. najpierw w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na przełomie maja i czerwca CS2 pojawi się w sklepach w innych krajach. CS 2 Premium będzie do nabycia za 1199 USD, natomiast wersja Standard będzie kosztować 899 USD (polskie wersje pakietu będą kosztować odpowiednio ok. 5400 i 4250 zł).

Wymagania systemowe dla CS2 dla użytkowników komputerów Macintosh to: system operacyjny Mac OS X 10.2.8 - 10.3.8 oraz środowisko Java Runtime Environment 1.4.1. Posiadacze 'pecetów', aby w pełni czerpać korzyści z użytkowania CS2, muszą dysponować systemem Windows 2000/XP z zainstalowanymi ostatnimi Service Packami.

Każdy, kto nabędzie pakiet Adobe CS2 (jak i każdą z aplikacji wchodzących w skład CS2), będzie musiał w terminie 30 dni od daty zakupu dokonać 'aktywacji' oprogramowania - czyli potwierdzić, że nie używa pirackiej kopii a wpisany przez niego numer seryjny produktu jest prawidłowy. Po upływie tego czasu, jeśli nie 'aktywowano' produktu, nie będzie on działał.

Co nowego?

Adobe Bridge to przeglądarka, która zastąpiła znane z Photoshopa narzędzie "File Browser". Jest ona teraz dostępna z poziomu wszystkich aplikacji wchodzących w skład CS2. Umożliwia m. in. przeglądanie wielostronicowych plików .PDF czy edycję i wyszukiwanie metadanych Adobe XMP. Oferuje kilka trybów przeglądania plików: "Thumbnail", "Filmstrip", "Detailed" oraz "Versions and Alternatives", jak również historię ostatnio otwieranych dokumentów, porady, czytnik RSS oraz dostęp do ustawień zarządzania kolorami (opcje te można ustawić dla wszystkich aplikacji CS2).

Ułatwieniem jest też możliwość organizacji dokumentów w zapisane grupy plików, co przydaje się w sytuacji, gdy trzeba zapisać wszystkie otwarte dokumenty pakietu CS2 - pliki zapisywane są do jednej grupy, co upraszcza proces ich powtórnego otwierania.

Adobe Stock Photos natomiast to usługa upraszczająca proces kupna i zarządzania obrazami. Do Photoshopa, sztandarowej aplikacji Adobe, dodano m. in. ciekawą funkcję "Vanishing Point" - filtr, który umożliwia m. in. łatwiejsze niż poprzednio usuwanie wybranych fragmentów obrazów; usprawniono też działanie narzędzia "Spot Healing Brush" (usuwającego powszechne wady zdjęć, jak np. efekt 'czerwonych oczu').

W nowe funkcje został wyposażony Adobe Illustrator - za pomocą narzędzia Live Trace można dokonać konwersji obrazów zeskanowanych czy plików .BMP we w pełni edytowalne pliki wektorowe. Dostępnych jest 13 zestawów opcji 'śledzenia' plików, zoptymalizowanych dla różnych rodzajów obrazów (np. rysunki techniczne, komiksy itp.). Live Paint natomiast umożliwia dodanie koloru do obrazu bez konieczności utworzenia dodatkowej warstwy. Aby pomalować obiekt, wystarczy teraz przekonwertować go na obiekt Live Paint. Live Paint używa dwóch nowych definicji obiektu - 'obszaru' i 'krawędzi'. Ich działanie polega na tym, że w momencie zachodzenia na siebie obszarów lub przecinania się krawędzi, generowane są dodatkowe obszary i krawędzie.

Producent rozszerzył także funkcjonalność aplikacji GoLive, która umożliwia teraz efektywniejsze tworzenie zawartości stron WWW dla urządzeń przenośnych. Poprawiono m. in. edytor CSS, automatyczną konwersję stylów HTML na CSS i dodano domyślną implementację stylów CSS do nowo tworzonych stron.

Więcej informacji: Adobe.


Zobacz również