Creative Suite 4 - "największa premiera Adobe od 20 lat"

Oprócz aplikacji głównych CS4 instaluje całą masę dodatków, począwszy od Flash Playera 10 (w postaci wtyczki oraz kontrolki Active X), środowisko Adobe Integrated Runtime, odtwarzacz Media Player, Extension Manager, przeróżne biblioteki i repozytoria (tzw. komponenty pomocnicze). Część z nich można pominąć, jednak w większości wypadków instalacja ich jest obligatoryjna.

Przypomnijmy, iż w maju tego roku mieliśmy pierwszy przedsmak nowości w CS4, kiedy to Adobe udostępniła do pobrania wydania testowe programów Dreamweaver, Fireworks i Soundbooth. Nowe funkcje aplikacji do tworzenia stron WWW to m.in. Related Files (pasek wyświetlający wszystkie pliki powiązane z daną stroną, CSS, JavaScript, PHP, XML i inne), Code Navigator - okienko pop-up wskazujące żródła kodu odpowiadające aktywnemu zaznaczeniu oraz Live View - podgląd strony WWW w rzeczywistym środowisku przeglądarki internetowej z jednoczesnym dostępem do kodu źródłowego (odbywa się to dzięki zastosowaniu nowego trybu renderingu, korzystającego z open source'owego silnika renderującego WebKit). Należy pamiętać, że w przypadku zainstalowania wspomnianych beta-wersji trzeba je usunąć je z dysku, aby móc zainstalować wydania finalne.

Ulepszono też funkcjonalność Illustratora (np. w jednym obszarze roboczym można otwierać wiele dokumentów, poprawione przejścia tonalne) i InDesigna (spójniki automatycznie przenoszone z końca wiersza do początku następnego, udoskonalenia w formatowaniu tekstu i wstawianiu grafiki, paleta Links udostępnia informacje o powiązanych z projektem plikach, opcja Live Preflight pozwala wyszukiwać błędy w projekcie). Ciekawie wygląda w aplikacji do składu komputerowego funkcja eksportu projektu do formatu Flash - można zdefiniować tu formy przejść z jednej strony na drugą (page transitions), zaś tekst zapisywany jest jako grafika wektorowa, dzięki czemu nie traci na jakości przy powiększeniu. Dowodem jeszcze dalej idącej integracji programów wchodzących w skład CS4, co podkreśla producent, jest też np. opcja Browse in Bridge, dostępna w menu Photoshopa oraz udoskonalony moduł Dynamic Link, umożliwiający bezproblemowe przenoszenie materiałów pomiędzy aplikacjami After Effects, Premiere Pro, Soundbooth i Encore z natychmiastowym podglądem dokonywanych zmian. Sam Bridge CS4, czyli aplikacja do zarządzania kolekcją zdjęć oferuje teraz możliwość tworzenia interaktywnych galerii.

Wśród nowości we Flashu CS4 znalazła się możliwość stosowania animacji wobec obiektów zamiast ramek kluczowych oraz narzędzie Bones, ułatwiające tworzenie bardziej realistycznych animacji pomiędzy obiektami powiązanymi i Deco (konwersja dowolnego symbolu do narzędzia projektowego). Ciekawą funkcją zawartą w nowym Premiere Pro i Soundbooth jest z kolei Speech Search - program analizuje ścieżkę dźwiękową materiału wideo i rozpoznaje zarejestrowane na niej słowa. Użytkownik podając wybrane słowo może szybko przeskoczyć do danego fragmentu pliku, w którym ono pada.

Wymagania

Creative Suite 4 dostępny będzie dla użytkowników systemów operacyjnych Windows i Mac OS X. Aby z niego komfortowo korzystać, konfiguracja komputera powinna spełnić poniższe wymagania. W systemach Microsoftu są to:

- OS - Windows XP SP2 (zalecany Service Pack 3), Windows Vista Home Premium

Business, Enterprise, Ultimate; z SP1

- procesor - 2 GHz lub szybszy (3,4 GHz na potrzeby obróbki wideo HD)

- pamięć - co najmniej 2 GB

- miejsce na dysku - 24,3 GB (posiadana przez nas beta Master Collection zajmuje 13,8 GB, jednak instalator wymaga więcej miejsca w czasie kopiowania plików)

- wyświetlacz - 1280 x 900 pikseli

- karta graficzna kompatybilna z OpenGL 2.0 (niektóre funkcje wymagają też obsługi Shader Model 3.0)

- QuickTime 7.4.5

Creative Suite 4 - "największa premiera Adobe od 20 lat"

Creative Suite 4 Master Collection i Production Premium

W wypadku komputerów Mac obsługiwane są systemy od Mac OS X v. 10.4.11 do 10.5.3, a wymagane podzespoły to:

- procesor - wielordzeniowy CPU Intela

- 26,3 GB miejsca na dysku

- Java Runtime Environment 1.5 wymagany przez Version Cue Server

- co najmniej 2 GB pamięci RAM.

W Internecie - pod tym adresem - można będzie prześledzić transmisję strumieniową z oficjalnej premiery pakietu Creative Suite 4. Początek o godz. 11. czasu polskiego.