Creative Suite 5 - Premiere Pro przyspiesza

Jedną z najważniejszych zalet nowej odsłony zaawansowanego narzędzia do edycji wideo Adobe jest jego wydajność. Premiere Pro CS5 charakteryzuje się nowym silnikiem o nazwie Mercury Playback, stworzonym w celu lepszego wykorzystania zasobów komputera i optymalizacji użycia procesorów wielordzeniowych i pamięci operacyjnej.

Creative Suite 5 - wielka premiera pakietu multimedialnego Adobe

Adobe Creative Suite 5 Production Premium

Premiere Pro CS5

Soundbooth CS5

Nowy silnik Premiere Pro w pełni wspiera systemy 64-bitowe, wielordzeniowe procesory oraz sprzętową akcelerację przetwarzania wideo. Ta ostatnia funkcja nie jest jednak powszechna - działa tylko w konfiguracjach z kartami graficznymi Nvidii wspierającymi technologię CUDA (np. niektóre karty Quadro FX).

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
  • Flashpoint - sposób na to, aby Flash nigdy nie odszedł

Aplikacja umożliwia otwieranie projektów w oprogramowaniu konkurencyjnym, np. Final Cut Pro, Avid Media Composer czy też Digidesign Pro Tools, z zachowaniem powszechnie używanych efektów. Producent poszerzył katalog wspieranych formatów multimediów - w Premiere Pro CS5 otworzymy pliki AVC-Intra 100, AVCCAM czy Digital Picture Exchange (DPX).

Program oferuje integrację z usługą Adobe Story. Jest to sieciowy system współpracy nad scenariuszem filmu. Sprzedawanemu osobno Premiere Pro towarzyszą aplikacje dodatkowe: OnLocation, Encore i Media Encoder CS5.

Te same elementy spotkamy w pakiecie Production Premium. Ten rozbudowany zestaw oprogramowania do edycji i postprodukcji materiałów filmowych oferuje ponadto nowe wersje aplikacji After Effects, Soundbooth, Photoshop Extended, Flash Pro i Flash Catalyst oraz Illustrator

Najciekawszą innowacją w After Effects CS5 jest narzędzie Roto Brush Tool - działa ono na podobnej zasadzie, co szybkie zaznaczanie w Photoshopie i przydaje się do ekstrakcji obiektów ze sceny. Co więcej rotoskopię można zastosować nie tylko w jednej klatce filmu, ale i w kolejnych klatkach. Zakres zaznaczonych obiektów może się zmienić, np. jeśli program uzna to za konieczne. Inna nowość to opcja automatycznego wstawiania klatek kluczowych.

Z kolei Soundbooth, czyli program do edycji dźwięku, został wzbogacony o poprawki w systemie edycji wielościeżkowej oraz poszerzoną bibliotekę darmowych dźwięków i efektów. Poza tym w aplikacji nie zaszły większe zmiany (pozostała ona np. 32-bitowa).

Więcej informacji: Adobe