Creative Suite 5 - wielka premiera pakietu multimedialnego Adobe

Firma Adobe zaprezentowała nowe wersje oprogramowania do kreacji treści multimedialnych. Aplikacje, takie jak Photoshop, Dreamweaver czy Premiere Pro, zebrane w pakietach Creative Suite 5 będą też dostępne jako osobne produkty.

Adobe Creative Suite 5 Master Collection

CS5 - porównanie zawartości wersji

Premierowy pakiet Creative Suite to kontynuacja strategii obranej przez Adobe kilka lat temu - na rynek trafia kilka zestawów, zróżnicowanych pod względem składu, przeznaczonych do innych zadań.

CS5 dostępny będzie w pięciu smakach: Design Standard i Design Premium (tworzenie treści na potrzeby druku i Internetu), Web Premium (sieciowe multimedia), Production Premium (grafika i wideo) oraz Master Collection, kompletny zestaw wszystkich programów.

Creative Suite 5 to łącznie czternaście głównych aplikacji w nowych wersjach, cztery nowe usługi sieciowe oraz jeden całkowicie nowy program do tworzenia treści interaktywnych (Flash Catalyst).

Producent zachował też podział swojej flagowej aplikacji, fotoedytora Photoshop, na dwie wersje, standardową - noszącą po prostu nazwę Photoshop CS5 - oraz rozszerzoną (CS5 Extended). Ta druga oferuje wszystkie funkcje wydania podstawowego, wzbogacone o narzędzia 3D.

Interfejs wersja Design Standard będzie w pełni przetłumaczony na język polski, zarówno w edycji dla systemów Mac OS X jak i Windows.

Pakiety Design Premium, Web Premium i Master Collection pojawią się w Polsce jako wydania hybrydowe, w których niektóre komponenty będą zlokalizowane, a inne dostępne będą w wersji anglojęzycznej.

Adobe Creative Suite 5 Design Premium

Adobe Creative Suite 5 Web Premium

Usługi dodatkowe

Oprogramowanie pakietu Creative Suite 5 jest zintegrowane z nowymi usługami Adobe CS Live. Jest to pięć usług sieciowych - BrowserLab, CS Review, Acrobat.com, Story i SiteCatalyst NetAverages.

Dzięki CS Review możliwy będzie przegląd projektu w ramach aplikacji wchodzących w skład pakietu CS5. BrowserLab pozwoli sprawdzić zgodność tworzonej strony WWW w różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych. Adobe Story ułatwi współpracę w trakcie tworzenia scenariuszy i usprawni proces produkcji i postprodukcji w oprogramowaniu Production Premium. Z kolei NetAverages, jak informuje producent, "dostarcza danych na temat użytkowania serwisu, co pozwala uniknąć przypadkowości we wczesnych fazach procesu projektowania na potrzeby WWW i urządzeń przenośnych."

Ceny i dostępność

Adobe Creative Suite 5 będzie dostępny w połowie maja u autoryzowanych przedstawicieli producenta. Ceny poszczególnych pakietów i produktów lokalizowanych na język polski mają być do 30% niższe od cen wersji lokalizowanych na inne języki europejskie.

Szacowane ceny detaliczne netto polskich wersji językowych pakietów wynoszą odpowiednio:

- CS5 Design Standard - 1199 euro

- CS5 Design Premium - 1609 euro

- CS5 Web Premium - 1399 euro

- CS5 Production Premium - 1899 euro (tylko wersja EU English)

- Master Collection CS5 - 2169 euro.

Więcej informacji: Adobe