Creative T50 Wireless czy ZiiSound D5x – co wybrać?

Gdy chcemy znaleźć zestaw do odtwarzania muzyki, który ma niewielkie rozmiary, można do niego podłączyć źródło dźwięku za pomocą Bluetooth i można go łatwo przenieść z jednego miejsca na drugie to mamy dostępne dwa rozwiązania. Możemy wybrać modne ostatnio głośniki typu soundbar lub pozostać przy klasycznym zestawie dwóch kolumn.

Postanowiłem przetestować w warunkach domowych dwa sztandarowe produkty firmy Creative – głośniki T50 Wireless i soundbar ZiiSound D5x.

Creative T50 Wireless to stosunkowo niewielkie kolumny Creative, które dzięki swoim rozmiarom - jedna kolumna ma wymiary 316 x 91 x 196 mm i waży ok 1,5 kg - stanowią ciekawe rozwiązanie dla osób poszukujących z jednej strony głośników, które nie zajmują dużo przestrzeni, a drugiej strony takich., które można łatwo przenosić w inne miejsce w zależności od potrzeb.

Creative T50 Wireless

Creative T50 Wireless

Jak się można domyślić, ZiiSound D5x jest jeszcze bardziej „poręczny” – jego wymiary to 103.0 x 425.0 x 100.0 mm, waży 2,3 kg.

ZiiSound D5x

ZiiSound D5x

Najważniejsza cecha takich urządzeń – możliwość podłączenia do nich dowolnego urządzenia Bluetooth – działa bez zarzutu w obu tych urządzeniach. Smartfon czy komputer łatwo i szybko się parują. Zaskoczeniem dla mnie był fakt, że jakość dźwięku bezprzewodowego jest porównywalna z tym, które uzyskuje się za pomocą kabla jack. Łączność działa poprawnie, nie ma przerwań, które występują czasami przy innych tego typu urządzeniach pracujących poprzez Bluetooth.

Dodatkowo, oba zestawy posiadają wbudowane wejście liniowe typu jack, umożliwiające podłączenie innych analogowych urządzeń audio. W moim przypadku ten typ podłączenia był wykorzystywany przeze mnie do odtwarzania dźwięku – z telewizji cyfrowej oraz z RaspberryPi, na którym był zainstalowany serwer multimedialny Kodi, skąd puszczałem muzykę i filmy.

Jakiej jakości dźwięku możemy się spodziewać? Biorąc pod uwagę niewielkie gabaryty obu sprzętów – jakość odtwarzania jest bardzo dobra, dźwięk jest mocny, zbalansowany, dobrze słychać basy. Porównując jednak oba urządzenia, to kolumny zdecydowanie lepiej brzmią. To, że można je ustawić w dwóch różnych miejscach pokoju znacznie poprawia komfort słuchania i wrażenie przestrzenności dźwięku.

Co zatem wybrać?

Jeżeli wolisz lepszy dźwięk, to zdecydowanie wygrywają kolumny.

Jeżeli jednak chcesz nastawić się na mobilność i dodatkowo zamierzasz słuchać muzyki w niewielkich pomieszczeniach to pewnie soundbar będzie lepszym wyborem.

Dla mnie jednak zdecydowanym zwycięzcą są kolumny T50 Creative. To dobra alternatywa dla osób, które szukają mobilnych kolumn o niewielkich gabarytach, a które są w stanie dostarczyć dobrej jakości dźwięk.

Szczególnie, że są tańsze - w czasie pisania tego artykułu można je było znaleźć w Internecie za ok 620 zł, podczas gdy soundbar kosztował ok 900 zł.