Creative Zii - przełom w urządzeniach przenośnych?

Firma Creative Technology Ltd. zaprezentowała nową platformę mającą zrewolucjonizować rynek przenośnych urządzeń. Nosi ona oznaczenie Zii i jest - jak przekonuje producent - "superkomputerem w wymiarze nano". Zbudowany przy jej wykorzystaniu sprzęt taki jak np. telefony komórkowe, bez problemu powinien poradzić sobie m.in. z odtwarzaniem filmów w jakości HD oraz ich przesłaniem na ekran telewizora za pomocą interfejsu HDMI.

Najnowsza platforma Creative'a bazuje na architekturze ZMS, która została zainspirowana - jak czytamy w informacji prasowej - "komórkami macierzystymi (stem cells), będącymi podstawowymi elementami konstrukcyjnymi organizmów".

Zii to po prostu układ SoC, czyli kompletny system zawarty w układzie scalonym, który oferuje dwa rdzenie ARM, macierz zoptymalizowanych pod kątem mediów Elementów Obliczeniowych (Processing Elements - PE), odpowiednie interfejsy oraz zestaw zintegrowanych kontrolerów urządzeń peryferyjnych. Przeznaczony on jest przede wszystkim na rynek przenośnych urządzeń takich jak odtwarzacze multimedialne, komputery typu MID (Mobile Internet Device), netbooki, PDA, czy też smartfony.

"Przez ostatnie 25 lat zainwestowaliśmy miliard dolarów i 10 tys. roboczo-lat w prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie platform" - powiedział Sim Wong Hoo, prezes zarządu i dyrektor generalny Creative Technology Ltd. "Połączenie technologii 3DLABS i doświadczenia w rozwijaniu produktów przez nasz pion cyfrowych urządzeń rozrywkowych pozwoliło stworzyć kompletną, wydajną i energooszczędną platformę, umożliwiającą projektowanie produktów, które szybko wchodzą na rynek - platformę Zii" - dodaje Wong Hoo.

Creative Zii - przełom w urządzeniach przenośnych?

Na stronie Zii.com znajduje się kilka filmów prezentujących potencjał nowego układu

Podstawowe zalety nowego rozwiązania to:

Elastyczność

Architektura ZMS korzysta z matrycy zoptymalizowanych pod kątem mediów Elementów Obliczeniowych (Processing Elements - PE), które pełnią rolę "komórek macierzystych". Są to w pełni programowalne jednostki (z podobnym rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku procesorów GPU), które odpowiadają za wyspecjalizowane zadania takie jak np. grafika 3D czy też wyświetlanie filmów.

Skalowalność

Dzięki niemal nieograniczonej możliwości łączenia układów ZMS w łańcuchy istnieje możliwość zbudowania superkomputera o mocy obliczeniowej sięgającej wielu petaflopsów. Co ważne, w porównaniu do standardowego rozwiązania, ma on oferować korzyści takie jak 100 razy mniejsze wymiary, 100 razy mniejszy apetyt na energię i 100 razy mniejsze koszty budowy.

Wydajność energetyczna

Dzięki gęstości obliczeniowej każdego Elementu Obliczeniowego zbudowany w oparciu o platformę Zii układ SoC potrafi wykonać dużą ilość operacji w krótszym czasie niż standardowy procesor. Cechuje się przy tym dużo mniejszym poborem mocy, co bezpośrednio przekłada się na dłuższy czas pracy na bateriach. Może on być dodatkowo wydłużony poprzez zastosowanie "inteligentnych systemów kontroli zasilania", które pozwalają na dopasowanie szybkości i zużycia energii przez procesor do wykonywanego zadania. Istnieje też możliwość wyłączenia nieużywanych funkcji.

Produkcja już ruszyła

Firma Creative poinformowała również o rozpoczęciu produkcji zintegrowanego procesora mediów, który nosi oznaczenie ZMS-05 i cechuje się mocą obliczeniową 8 gigaflopsów. Nowy układ SoC korzysta z dwóch rdzeni ARM926 EJ-S oraz macierzy składającej się z 24 jednostek PE. Może on posłużyć do zbudowania przenośnych urządzeń, które dzięki niemu - jak przekonuje producent - bez problemu poradzą sobie między innymi z odtwarzaniem materiałów wideo w jakości HD.

Creative Zii - przełom w urządzeniach przenośnych?

Creative: zintegrowany procesor mediów

Creative twierdzi, że nowa platforma stanowi rewolucyjne rozwiązanie. Czy tak rzeczywiście jest będziemy się jednak mogli przekonać, gdy na rynek trafią pierwsze urządzenia zbudowane w oparciu o nią. Wiadomo już, że swoje konstrukcje zapowiedziały takie firmy jak MicroStar International, Perception digital, F&S Electronic, MediaNet, ASTAK, PowerLinux i Grandeye.

Więcej informacji na temat Zii można znaleźć na stronie www.Zii.com. Warto tam zajrzeć chociażby po to, aby obejrzeć sporą ilość filmów prezentujących możliwości nowej platformy.