Creative: ani się ważcie naprawiać nasze sterowniki!

Przez forum Creative przetoczyła się ostatnio burza. Zaczął ją e-mail wiceprezesa firmy, który zakazał użytkownikowi Daniel_K dystrybucji zmodyfikowanych (naprawionych) driverów do kart z serii Sound Blaster.

Wielu użytkowników mogło okazję się przekonać, że Creative miewa problemy z tworzeniem sterowników do własnych kart. Na drivery firmy wyjątkowo często narzekają posiadacze Visty, bowiem od momentu premiery systemu nie dorównały one jakościowo do tych, które opracowano z myślą o Windows XP.

Co ciekawe, choć z problemem nie poradzili sobie inżynierowie Creative, bliżej nieokreślony użytkownik forum dyskusyjnego używający pseudonimu Daniel_K - i owszem. Przez wiele miesięcy publikował on kolejne wydania poprawionych driverów.

Przestaniesz albo się policzymy...

Phil O'Shaughnessy, wiceprezes ds. komunikacji stanowczo poprosił Daniela_K o zaprzestanie prac nad sterownikami. Przypomniał, że stanowią one własność Creative i w związku z tym modyfikowanie ich oraz dystrybucja jest łamaniem prawa.

Użytkownicy forum byli zaskoczeni reakcją korporacji. Pojawiły się podejrzenia, że firmie zależy na zmuszeniu użytkowników do zakupu coraz to nowych wersji kart. Ktoś przytomnie przypomniał również, że w odblokowanych sterownikach pojawiła się obsługa Dolby Digital - na którą licencję wykupił Auzentech, ale Creative już nie.

Wszelkie prowadzące do nieoficjalnych driverów odsyłacze zostały usunięte z forum firmy. Użytkownicy, którzy potrzebują lepszych (nieoficjalnych) sterowników do Visty, powinni na wszelki wypadek przechowywać ich kopie zapasowe na dysku.

Warto przeczytać: "Message to Daniel_K" (w języku angielskim)