Creative kontra Asus - walka idzie na noże

Creative wydało niezwykle kategoryczne oświadczenie w kwestii kart dźwiękowych firmy Asus. Zdaniem producenta znanej serii Sound Blaster i Audigy, Asus wprowadza użytkowników w błąd deklarując kompatybilność z EAX 3/4/5.

Do kilku witryn zajmujących się tematyką sprzętu komputerowego Creative rozesłało e-mail w sprawie kart dźwiękowych Asusa - a konkretnie modeli Xonar D2 i D2X, które ostatnio zyskują na popularności.

Przedstawiciele Creativa oznajmili w wiadomości, że "Asus wprowadza w błąd klientów sugerując, jakoby karty firmy obsługiwały EAX 5. Tymczasem nie są one kompatybilne ani z EAX 5, ani z EAX 3 czy EAX 4. Nowe sterowniki Asusa fałszywie zgłaszają zdolność do obsłużenia EAX 5, by gry wykorzystujące ten standard generowały dźwięk przestrzenny na kartach Asusa. Co więcej, kilkaset tytułów wykorzystujących EAX 3 lub EAX 4 do tworzenia efektów 3D, nie zdoła ich wygenerować na kartach Asusa".

Creative wystraszone konkurencją?

Dziennikarze z TGDaily poprosili przedstawicieli Asusa o komentarz. Oto odpowiedź firmy: "Uaktualnienie sterowników do kart Xonar z DS3D GX 1.0 do DS3D GX 2.0 to nasza odpowiedź na głosy domagające się kompatybilności z grami wykorzystującymi EAX 5.0. DS3D GX 2.0 pozwala graczom na aktywację opcji związanych z EAX w grach uruchamianych w Viście i w Windows XP. Rozwiązanie powoduje [m.in.], że wywołania DirectSound3D i EAX kierowane są do rdzenia DS3D GX. (...) Implementacja Asusa [rzeczywiście] nie jest wiernym odwzorowaniem EAX 5.0"

Redaktorzy utrzymują, że Creative może się bać nowej konkurencji. Firma bowiem od pewnego czasu wydaje się zupełnie zapominać, że żyje tylko dzięki klientom, którzy zdecydowali się na na zakup ich kart...

Warto zajrzeć: "Asus and Creative going to war over sound" (w języku angielskim)