Creative kontratakuje: nowy Zen i koszyk na jabłka

Targi IFA to nie tylko wielkie ekrany FullHD. To również miejsce, gdzie nowości prezentują firmy kojarzone głównie z pecetami. Creative Labs przedstawiło najnowsze wcielenie odtwarzacza Zen oraz stacje dokujące do... iPodów.

Creative Zen - tym razem bez dodatkowych oznaczeń - to odtwarzacz muzyczny o gabarytach karty kredytowej, tyle że zdecydowanie od niej grubszy i cięższy (55x83x12 mm). Urządzenie przyciąga wzrok smukłą sylwetką, przyjemnym wzornictwem oraz wyraźnym, czystym ekranem o przekątnej 2,5 cali i 16 mln. kolorów, na którym można oglądać filmy wideo WMV i XviD/DivX o rozdzielczości 320x240.

Creative Zen

Creative Zen

Zen jest pierwszym odtwarzaczem firmy Creative, który oprócz formatów audio MP3 i WMA obsługuje także niezabezpieczone mechanizmem DRM pliki AAC. Posiadacze kolekcji utworów do iPodów, np. zrzuconych z płyt CD w aplikacji iTunes, będą więc mogli łatwo przenieść ulubioną muzykę do Zena.

Urządzenie nie ogranicza się wyłącznie do odtwarzania muzyki, zdjęć i filmów: w Zenie do dyspozycji jest również radio FM, dyktafon oraz organizer, którego listy zadań, terminy i kontakty można synchronizować z Outlookiem. Wbudowaną pamięć można powiększyć dzięki gniazdu kart SD/SDHC.

Creative Zen będzie wkrótce dostępny w Polsce w wersjach 4 i 8 GB w sugerowanej cenie odpowiednio 599 i 749 zł. Model 16 GB w Europie sprzedawany jest za 299 euro. Więcej informacji na stronach producenta.

Coś do jabłek

Stacja dokująca Xdock to pierwszy owoc porozumienia z Apple w sporze o interfejs użytkownika wykorzystywany w iPodach, do którego prawa patentowe rościł Creative. Na mocy umowy jabłkowy potentat zgodził się, by w zamian za licencję na ów interfejs jego największy rywal w dziedzinie przenośnych odtwarzaczy sprzedawał urządzenia współpracujące z iPodami.

Bezprzewodowy Creative Xdock dla iPodów.

Bezprzewodowy Creative Xdock dla iPodów.

Xdock nie tylko odtwarza muzykę z iPoda, pozwalając na sterowanie urządzeniem za pomocą pilota. W stacji dokującej znajduje się również kompozytowe wyjście wideo, dzięki któremu filmy przechowywane w iPodzie można oglądać na ekranie telewizora. Co więcej, dźwięk w obu wypadkach zostanie istotnie ulepszony, gdy użytkownik włączy któryś z systemów X-Fi: Crystalizer lub CMSS-3D.

Pierwszy analizuje dane audio i stara się odtworzyć te częstotliwości, które zostały pominięte podczas procesu kompresji. W rezultacie przywrócone zostają czyste wysokie tony, basy nabierają miękkiego, ciepłego i mocnego brzmienia, natomiast wokale są nienaruszone.

Drugi system w czasie rzeczywistym dokonuje przekształcenia zwykłego stereo w wielokanałowy dźwięk przestrzenny - nawet na dwóch głośnikach czy słuchawkach. Pokazy obu technologii zrobiły duże wrażenie na słuchaczach, zaś przedstawiciele Creative'a zapewniali, iż wyrafinowane algorytmy próbują wyłącznie odtworzyć to, co usunięto w czasie kompresowania, a nie sztucznie podbić pewne fragmenty pasma.

Xmod Wireless czyli Xdock bez obsługi iPoda.

Xmod Wireless czyli Xdock bez obsługi iPoda.

To jeszcze nie koniec zalet Xdocku: stacja ma wbudowany nadajnik radiowy, który przesyła muzykę do odbiorników Xdock - małych pudełek z wyjściami głośnikowymi i własnymi pilotami zdalnego sterowania - więc muzyką z iPoda można delektować się w dowolnym miejscu domu. Nadajnik Xdock pozwala też wybierać, które odbiorniki mają być uaktywnione, bowiem każdy odbiornik to jedna z czterech tzw. stref włączanych pilotem nadajnika. Można konfigurować je do woli, włączając wszystkie naraz, kilka z nich albo tylko poszczególne.

Xdock nie będzie oferowany w Polsce. Można go jednak zamówić z internetowego sklepu Creative'a w cenie 302 euro. Odbiornik X-Fi Wireless Receiver kosztuje 350 zł.

Dla tych, którzy nie mają iPoda, Creative proponuje Xmod Wireless za ok. 650 zł - urządzenie o podobnych funkcjach, co Xdock, lecz bez stacji dokującej dla odtwarzacza firmy Apple. Jest też miniaturowa wersja Xmod za ok. 190 zł pozbawiona nadajnika radiowego, która zaoferuje wszystkie zalety systemów X-Fi posiadaczom pecetów, laptopów czy odtwarzaczy MP3 bez konieczności kłopotliwej instalacji sterowników: wystarczy podłączyć Xmod do portu USB komputera lub do wyjścia liniowego w odtwarzaczu.

Dodatkowe informacje oraz demonstrację technologii X-Fi znajdziesz na tej stronie.