Creative udostępnia bezpłatną aplikację dla systemu Windows Vista

Przedstawiciele Crative podjęli decyzję o udostępnieniu szerokiemu gronu odbiorców wersję beta Alchemy, darmowej aplikacji, która zapewnia wielokanałowy dźwięk w grach poprzedniej generacji, uruchamianych w systemie Windows Vista.

Dzięki Creative Alchemy, popularne gry "poprzedniej generacji", jak na przykład World of Warcraft, Rome: Total War i F.E.A.R. będą cechować się tą samą jakością dźwięku z kartą Sound Blaster X-Fi w systemie Windows Vista, jak w systemie Windows XP.

Jak skomentował Steve Ericsson, wiceprezes ds. audio w firmie Creative:

"Wiele osób testujących popularne gry poprzedniej generacji nie mogło uzyskać wielokanałowego dźwięku pod wersją beta systemu Vista. Problem ten dotyczył zarówno kart dźwiękowych Creative, jak i innych producentów, a także układów audio wbudowanych w płyty główne. Problemu tego nie można rozwiązać uaktualnieniem sterowników.

Mamy jednak dobrą wiadomość - przygotowaliśmy aplikację Creative Alchemy, dzięki której użytkownicy kart Sound Blaster X-Fi będą mogli korzystać z wielokanałowego dźwięku o tak samo wysokiej jakości, jak w systemie Windows XP."

Możliwości odtwarzania dźwięku w starszych grach, korzystających z EAX lub DirectSound3D (DS3D) zostały znacznie ograniczone poprzez usunięcie jednej z warstw komunikacji pomiędzy sprzętem audio a systemem operacyjnym Vista (tzw. hardware abstraction layer). Wskutek tego, dźwięk w grach jest odtwarzany wyłącznie w trybie stereofonicznym i bez żadnych efektów.

Creative Alchemy to program, który rozpoznaje szereg popularnych gier PC i przekształca ich dźwięk DirectSound3D oraz odwołania do EAX na odpowiednie odwołania do OpenAL. Dzięki temu użytkownicy mogą w dalszym ciągu grać z pełnym wykorzystaniem wielokanałowego dźwięku ze sprzętowo generowanymi efektami.

Program w wersji beta znajdziecie pod tym adresem. Aby uruchomić program konieczne jest pobranie najnowszych sterowników Vista dla kart dźwiękowych Sound Blaster X-Fi.

Firma zachęca do wejścia na forum programu i dyskusji na temat tego, jakie gry powinny zostać objęte obsługą Creative Alchemy.