Creative wygra z Apple?

Firmie Creative - znanemu producentowi m.in. kart dźwiękowych, głośników i odtwarzaczy MP3 - udało się otrzymać patent na technologię prezentacji plików multimedialnych wykorzystywaną w wielu przenośnych odtwarzaczach muzyki. Dla Apple są to hiobowe wieści - opatentowana technologia używana jest także w słynnym iPodzie i iPodzie mini.

W patencie opisano dokładnie, jak odtwarzacz przechowuje i porządkuje pliki MP3 - oraz w jaki sposób umożliwia do nich dostęp przy pomocy wyświetlacza. Apple ma powody do zmartwienia: w tej chwili firma zdobyła ok. 80 procent rynku odtwarzaczy MP3 z wbudowanym dyskiem twardym. Co więcej, korporacja spod znaku nadgryzionego jabłka również chciała opatentować wspomnianą technologię, ale okazało się, że wniosek patentowy został źle wypełniony.

Zdaniem specjalistów jest to kolejna wygrana przez Creative bitwa w wielkiej wojnie na rynku przenośnej muzyki. Przypomnijmy, że w listopadzie 2004 roku szef korpracji, Sim Wong Hoo, zapowiedział agresywną walkę korporacji z wszystkimi firmami produkującymi odtwarzacze MP3.

O tym, jak wyrównana jest walka Apple i Creative może świadczyć choćby ilość głosów oddanych w Pojedynku między Apple iPod 20 GB i Creative ZEN Touch 20 GB - ZEN Touch wygrał zaledwie 48 punktami.

Aktualizacja: 02 września 2005 12:08

Po zaledwie jednym dniu od uzyskania patentu na interfejs w odtwarzaczach MP3, Creative zdecydowało się na oskarżenie Apple o bezprawne wykorzystywanie technologii. Firma z Cupertino nie skomentowała na razie zarzutów, ale już wiadomo, że może być to dla niej olbrzymi cios.


Zobacz również