CrossFire - podwójne uderzenie Radeonów

ATI wyczekiwało na z góry upatrzonych pozycjach co na SLI NVIDII powiedzą konsumenci. Zainteresowanie było spore ale i zarzutów ze strony odbiorców nie brakowało. CrossFire ATI, którego premiera ma miejsce dzisiaj, a odbywa się podczas trwających właśnie targów Computex 2005, ma być panaceum na niedomagania SLI, a dodatkowo oferować lepszą od NVIDII wydajność i odmienne, bardziej "ekonomiczne" podejście do tematu. Posiadacze kart Radeon X850 i X800 będą mogli wykorzystać swoje dotychczasowe akceleratory i dokupując kartę serii CrossFire uzyskać zdecydowany wzrost wydajności w grach. I tu objawia się chyba największa zaleta CrossFire - wzrost wydajności ma być wyraźny we wszystkich grach, a nie tylko wybranych.

Zanim przejdziemy do opisania cech szczególnych platformy CrossFire warto zacząć od rozpatrzenia kwestii kluczowej - jaką płytę główną trzeba będzie mieć, aby zainstalować dwie karty ATI pracujące jednocześnie. Trzeba będzie kupić to, czego wiele osób do tej pory kupić nie chciało - płytę główną z chipsetem ATI. Tym razem będzie to chipset przystosowany do pracy w trybie CrossFire. Takie płyty już wkrótce mają się znaleźć w ofercie największych producentów, takich jak Asus, Gigabyte czy MSI.

CrossFire - podwójne uderzenie Radeonów

Płyta główna z chipsetem ATI Xpress 200 CrossFire i dwiema kartami graficznymi gotowymi do pracy

Być może CrossFire przekona do chipsetów ATI sceptyków, jednak trzeba pamiętać, że chipsety ATI były już obecne na płytach głównych ww. firm od dłuższego czasu i jak na razie nie zyskały ani poklasku recenzentów ani przychylności użytkowników. Powodów jest kilka. Dotychczasowe chipsety ATI nie dorównywały wydajnością ani najlepszym chipsetom dla procesorów AMD (nForce3 i 4) ani przeznaczonych dla układów Intela (nForce4 Intel Edition, i915, i925X/XE i 945/955X.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]

Chipset ma być dobry

ATI zaklina się, że tym razem jej chipset będzie cechowała bardzo dobra wydajność i, co także istotne, specjalne dostosowanie do potrzeb najbardziej zaawansowanych użytkowników pragnących tuningować wszelkiego rodzaju podzespoły peceta. Płyty z chipsetami Radeon Xpress CrossFire będą przeznaczone zarówno dla procesorów AMD jak i Intel. Oprócz samej, specjalnej płyty głównej z dwoma gniazdami PCI Express x16, trzeba będzie kupić kartę graficzną z procesorem ATI X850 lub X800 lecz uwaga! - CrossFire Edition. To istotna różnica, bowiem karty te oprócz specjalnego wielopinowego gniazda na śledziu (przypomina złącze DVI) wyposażone są w specjalny, dodatkowy procesor scalający w całość obraz generowany przez dwie karty graficzne jednocześnie. Drugą kartą może być już dowolny model serii X800 lub X850 (bez względu na wersję - Pro, XT, XT PE, czy XL). Warunek jest oczywiście jeden - interfejs PCI Express. Taka elastyczność to ogromna zaleta CrossFire. NVIDIA do trybu SLI wymaga dwóch identycznych modeli kart, pochodzących od tego samego producenta i wyposażonych w identyczne wersje BIOS. ATI daje możliwość rozbudowy systemu tym, który już wcześniej nabyli szybką kartę graficzną i chcą obecnie dokupić drugi model dowolnego producenta.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: