CrossOver: Windows na Maku - bez Windows

Jeszcze tego lata programiści z CodeWeavers zamierzają udostępnić aplikację umożliwiającą uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla systemu Windows na komputerach Macintosh z procesorami Intela. Narzędzie o nazwie CrossOver Mac nie będzie od użytkownika wymagać instalacji "okien".

Podobne możliwości oferują już aplikacje Boot Camp i Parallels Desktop. Pierwsze z wymienionych narzędzi (obecnie w wersji beta) umożliwia posiadaczom Macintoshy z procesorami Intela uruchomienie komputera bezpośrednio pod kontrolą systemu Windows XP. Parallels Desktop to technologia wirtualizacji, pozwalająca na uruchomienie Windows bądź aplikacji dla tego systemu w osobnym oknie w systemie Mac OS X. Oba z wymienionych narzędzi wymagają jednak instalacji na dysku Maka kopii "okien" i na tym polegać ma zasadnicza różnica między nimi a aplikacją CrossOver Mac.

Program oparty jest na bibliotekach Wine, czyli na oprogramowaniu pozwalającym na uruchamianie aplikacji dla Windows w środowisku systemu uniksowego. Firma CodeWeavers wykorzystała publicznie dostępne wersje Wine. Programy uruchamiane za pomocą CrossOver Mac mają oferować funkcjonalność i osiągi porównywalne z programami domyślnie wykonywanymi w systemie Microsoftu.

CrossOver Mac może też wzbudzić zainteresowanie wśród graczy (zwłaszcza, ze na tym polu konkurować będzie tylko z BootCampem - Parallels Desktop nie obsługuje bowiem domyślnie sterowników grafiki, co w praktyce uniemożliwia uruchamianie gier wykorzystujących grafikę 3D). Narzędzie CodeWeavers obsługiwać ma pewną ograniczoną liczbę tytułów, wśród których znalazła się m.in. gra Half-Life 2.

Pojedyncza licencja programu ma kosztować ok. 60 dolarów. Premiera aplikacji nastąpi w lipcu lub sierpniu tego roku.

Więcej informacji: CodeWeavers