Crusoe w Web-padach

Firma Transmeta zaprezentowała prototypowe urządzenia, wykorzystujące procesory Crusoe. Część z nich pojawi się na rynku już w połowie tego roku.

Ideo Product Development wraz z firmą Transmeta - producentem procesora Crusoe - zaprezentowały prototypowe urządzenie o nazwie Web Slate. Jest to mały (wielkość książki) komputer, wyposażony w 8" ekran ciekłokrystaliczny, miniaturową kamerę wideo i zintegrowane głośniki. Web Slate umożliwia bezprzewodowy dostęp do Internetu, odtwarza pliki multimedialne, a nawet rozpoznaje pismo ręczne. Producent wyposażył urządzenie w system .

David Ditzel, dyrektor generalny Transmeta, przyznał, iż produkt ten powstał wyłącznie w celu zaprezentowania uniwersalności procesora Crusoe i nie będzie sprzedawany na rynku. Ditzel zaprezentował również prototypowy Web-pad tajwańskiej firmy Quanta oraz podobny produkt - Day Tripper firmy S3. Świadczy to o dużym zainteresowaniu rynku procesorami Transmety. Obecnie firma oferuje dwa układy - TM3120 z zegarem 400 MHz oraz TM5400 działający z prędkością 700 MHz. Masowa produkcja urządzeń, opartych na chipie Crusoe, powinna rozpocząć się w połowie br.

"Druga połowa tego roku będzie bardzo pracowitym okresem. Już w tej chwili nie nadążamy z odpowiadaniem na telefony od firm zainteresowanych wykorzystywaniem Crusoe w swoich produktach" - dodaje Ditzel.