Cudze chwalicie ...

Weteranem (pierwsze wersje zostały wydane w 1988 roku) polskich programów antywirusowych jest MKS_Vir autorstwa Marka Sella....

Spis treści

Weteranem (pierwsze wersje zostały wydane w 1988 roku) polskich programów antywirusowych jest MKS_Vir autorstwa Marka Sella....

MKS_Vir

Weteranem (pierwsze wersje zostały wydane w 1988 roku) polskich programów antywirusowych jest MKS_Vir autorstwa Marka Sella. Dziś jest dostępna wersja 6.05 do DOS i "okienkowa" do Windows 98.

Zawiera dwa moduły: skanera i monitora antywirusowego. Monitor jest programem rezydentnym, na bieżąco penetrującym system w poszukiwaniu aktywności lub obecności wirusów. Skaner jest aplikacją działającą jak DOS-owy MKS_Vir, potrafi w jednym szybkim przebiegu rozpoznać i zniszczyć wiele typów wirusów.

Dodatkowo, program instalacyjny dodaje do menu kontekstowego w Windows opcję "MKS_Vir Skanowanie" umożliwiającą w każdym momencie sprawdzenie pliku lub katalogu.

Program po uruchomieniu kontroluje, czy w pamięci komputera nie jest zainstalowany któryś ze znanych mu wirusów. Jeżeli tak, podejmuje próbę jego usunięcia bądź unieszkodliwienia ("zamrożenia"). MKS_Vir potrafi wykryć i unieszkodliwić mechanizmy niewidzialności wirusów najnowszej generacji.

Wykrywa również wirusy w sektorach rozruchowych dysków, w programach, bibliotekach dynamicznych, a także makrowirusy z plików aplikacji biurowych.

Nie wykrywa natomiast wirusów w plikach skompresowanych. Zatem, aby przekonać się, czy w środku są wirusy, trzeba plik zdekompresować i przeszukać skanerem MKS_Vir. Producent poinformował, że już pracuje nad tą funkcją i że będzie ona dostępna w ciągu najbliższych miesięcy.

Obie wersje programu są aktualizowane. Jeśli program wykryje nieznanego wirusa i nie usunie go, licencjonowani użytkownicy mogą w takim przypadku po nadesłaniu do producenta MKS_Vir zarażonego pliku otrzymać bezpłatną szczepionkę.

Program wraz z aktualizacjami jest dostępny na dyskietkach lub przez Internet.

AntiVirenKit 8

AntiVirenKit 8 nie jest programem polskim, a jedynie spolszczonym. Jednak firma GDATA działa na tyle aktywnie na naszym rynku (polski oddział tej firmy ściąga wirusy z naszego rynku tworząc szczepionki), że postanowiłem zaadoptować ich program do rodziny polskich antywirusów.

AntiVirenKit 8 to cztery różne wersje: dla Windows 3.1x, 95/98, NT, graficzna DOS, oraz tzw. batch (instalacja w AUTOEXEC.BAT). Jego głównym mechanizmem jest działający system rozpoznawania i niszczenia wirusów oparty na dwóch skanerach antywirusowych AVK i AVP oraz rezydentnym programie monitorującym.

Program skutecznie wykrywa i usuwa makrowirusy w plikach Word, Exell, Fox Pro, Ami Pro, wirusy w rekordach rozruchowych dysków, w plikach wykonywalnych i bibliotekach DLL. AntiVirenKit 8 wykrywa wirusy również w plikach spakowanych i archiwalnych (.ZIP, .ARJ, .RAR, .LHA, ExePack, LzExe, itd.). GDATA prowadzi także intensywne prace nad wykrywaniem i usuwaniem najnowszych wirusów JAVA.

Część programu rezyduje w pamięci. Jest to "Strażnik", którego zadaniem jest kontrola danych wchodzących i wychodzących z komputera. Możliwe jest też, podobnie jak w MKS_Vir sprawdzenie pojedynczego pliku lub foldera dzięki odpowiedniej opcji umieszczonej w menu kontekstowym.

W skład aplikacji wchodzi także moduł okresowego przeszukiwania dysków - umożliwiający zaplanowanie automatycznego sprawdzania dysków i katalogów w określonym czasie. Kupując AntiVirenKit wraz z abonamentem, użytkownik otrzymuje uaktualnienia (na abonament składa się 8 uaktualnień w ciągu roku). Aktualizacja przez Internet jest niemożliwa.