CureVac – szczepionka w fazie badań, a UE już rozpoczęła zatwierdzanie

CureVac to nowa szczepionka na Covid, która jest obecnie w fazie testów. Choć badania nie zostały zakończone, UE już rozpoczęła proces jej zatwierdzania.

Obecna sytuacja na rynku szczepionek na koronawirusa zmienia się każdego dnia i choć jest już na nim kilka preparatów przeciwko chorobie Covid-19, to niestety ich producenci nie są w stanie spełnić wymagań ogromnego zapotrzebowania na nie w satysfakcjonującym czasie. Z tego tez powodu, tak istotne jest opracowywanie i wprowadzanie na rynek kolejnych preparatów, dzięki czemu możliwe będzie łączne zaspokojenie obecnych potrzeb. Nic więc dziwnego, że administracje rządowe i poszczególnych organizacji wspierają badania nad nowymi preparatami i starają się jak najbardziej ułatwić proces legislacyjny ich twórcom i producentom. Najnowsza sytuacja jest jednak odrobinę niecodzienna.

CureVac Unia Europejska rejestracja szczepionka badania kliniczne zatwierdzenie ue

Jak się bowiem okazało, Unia Europejska rozpoczęła już proces wstępnego zatwierdzana specyfiku od niemieckiej firmy CureVac. Problem polega jednak na tym, że badania kliniczne nad tą szczepionką nie zostały jeszcze zakończone. Decyzja o tzw. przeglądzie etapowym szczepionki o nazwie CVnCoV została podjęta przez Europejska Agencję Leków (EMA) na podstawie dotychczasowych, nieklinicznych badań oraz wstępnych badaniach klinicznych na osobach dorosłych. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformował, że wyniki te sugerują, iż szczepionka jest skuteczna pod względem wzbudzania w organizmie odpowiednich mechanizmów obronnych do walki z Covid-19, natomiast przegląd etapowy oznacza sprawdzanie otrzymanych przez CureVac wyników na bieżąco, co ostatecznie umożliwi szybsze zatwierdzenie CVnCoV, gdy już wszystkie wymagania zostaną spełnione.

Zobacz również:

  • iPhone 16 otrzyma USB-C? Unia Europejska ogłasza nowe standardy

Oznacza to, że szczepionka od CureVac będzie prawdopodobnie czwartym specyfikiem zatwierdzonym przez Unię Europejską na terenie państw członkowskich. Co więcej, Unii Europejska już podpisała wstępną umowę z CureVac na zakup 405 milionów dawek preparatu.

CureVac Unia Europejska rejestracja szczepionka badania kliniczne zatwierdzenie ue

Przeczytaj także: