Ćwiartka i cały format

Z usprawnień wprowadzonych do nowych drukarek atramentowych HP najbardziej jest dumne z ekranu dotykowego. Bardzo ułatwia sterowanie drukiem bezpośrednim. Poza tym mamy nowe receptury atramentów w urządzeniach kompaktowych i zmianę konwencji numerowania modeli.

Nie widać końca lawinowego wzrostu liczby wykonywanych fotografii cyfrowych. Nawet jeśli tylko niewielki ułamek zostanie przelany na papier, potrzebne będą wagony drukarek, kilometry papieru i rzeki atramentu. Wiele tego towaru dostarcza Hewlett-Packard. Oferuje modele kompaktowe do formatów wielkości pocztówki, pełnowymiarowe atramentówki, wykorzystujące od dawna sprawdzony system druku jedno- (do czerni) i trójkolorowymi nabojami oraz najnowszy i najszybszy sposób, głowicą z trzema tysiącami dysz, zasilanymi tuszem przez giętkie przewody ze stacjonarnych zbiorników. Ze względu na brak miejsca w niewielkiej obudowie system druku w kompaktach wykorzystuje tylko jeden trójkolorowy nabój i z tego powodu gorzej oddaje delikatne odcienie niż modele cztero- czy sześciokolorowe. Jednak to sprzedaż kompaktów zwiększa się najszybciej. Rosnące zapotrzebowanie pozwala produkować coraz więcej modeli w ekonomicznych ilościach. Sama technologia druku nie daje podstaw do aż takiego zróżnicowana, dlatego poszczególne modele często różnią się tylko cechami drugorzędnymi, czasem sztucznie wprowadzanymi przez producenta, np. w postaci mniejszych, mniej ekonomicznych pojemników na atrament, zwolnionej szybkości druku czy nieznacznie zmienionej ścieżki transportu papieru.

Z całego stada kompaktów w polskiej ofercie HP znalazły się cztery modele. To dobra decyzja, gdyż na liście odrzuconych znalazły się przede wszystkim drukarki dokujące określone aparaty fotograficzne HP. Zostało tylko jedno z takich urządzeń, A430. Dla kompaktów najważniejsza jest zmiana receptury atramentu. Do tej pory wykorzystywały standardowe tusze CMY, będące częścią wyposażenia drukarek uniwersalnych, teraz przygotowano zestaw takich samych kolorów, ale przeznaczony do współpracy z nowym rodzajem papieru z gatunku porowatych (Advanced Photo Paper). Wydruki wysychają po kilku minutach, ale można ich dotknąć już po niewielu sekundach, trzymane za szybą mają zachowywać żywe kolory przez 50 lat, być odporne na wodę i zarysowania,. Nowy wkład o symbolu 110 będzie także sprzedawany w komplecie z ładunkiem papieru. Wtedy koszt jednego zdjęcia wielkości 10x15 cm wyniesie 1,20 zł. Z innych wspólnych cech kompakty mają podajniki na 20 kartek i miejsce na baterię, złącza USB, PictBridge i gniazda na karty pamięci. Dotąd usuwanie czerwonych oczu, rozświetlanie sylwetek sfotografowanych pod słońce i inne funkcje retuszerskie były dostępne tylko z komputerowego sterownika, teraz zostały wbudowane do drukarki pod nazwą Photo Fix.

Urządzenia różnią się systemem druku: modele A430 i A516 drukują pocztówkę w minutę, a A618 i A717 wystarcza 39 sekund. Szybsze egzemplarze mają także szerszą ścieżkę papieru, dzięki czemu oprócz 10x15 cm i panoramy 10x30 obsługują format 13x18, oczywiście wszystkie bez marginesu. Model A430 korzysta z wyświetlacza umieszczonego w zadokowanej cyfrówce, A516 musi się zadowolić półtoracalowym, a A616 i A717 mają wizjery znacznie większe. Oba droższe mogą się komunikować z iPOD-em, a najdroższy wyposażono w 4 GB pamięci do przechowywania zdjęć oraz pilota do ich łatwiejszego przeglądania.

Deskjet D1360 jest najprostszą z drukarek normalnoformatowych. Drukuje z trzykolorowego kartridża i ewentualnie z drugiego z czarnym atramentem. Tempo sięga 16 stron na minutę w czerni i 12 w kolorze. Zarówno ten, jak i następny model, D2360, drukują bez marginesu tylko pocztówki. W D2360 można wymienić kałamarz z czernią pigmentową na zestaw fotograficzny i otrzymać zdjęcie lepszej jakości. Szybsze jest też nominalne tempo druku (20/14 str./min). Z kolei D5160 to już poważne urządzenie, drukujące fotografię wielkości pocztówki w 26 s, a kartkę A4 z szybkością 31 i 24 (kolor) str./min. Poza standardowym podajnikiem jest jeszcze taca na CD i kaseta na małe formaty. Obsługuje cztero- i sześciokolorową konfigurację atramentów oraz zestaw szarych do artystycznego druku monochromatycznego.

Pozostałe urządzenia, dwie drukarki i trzy kombajny, operują sześciokolorowym zestawem atramentów. Z powodu braku czerni pigmentowej problematyczne jest wykorzystanie tych modeli do celów biurowych, za to do intensywnego druku fotografii przydaje się niecodzienne połączenie dobrej jakości z dużą szybkością. Mamy pocztówkę w ciągu 12 sekund albo 30 stron A4 tekstu w minutę. Na papierze Premium Photo Plus wydruki mają wytrzymać pod szybą cały wiek, nie płowiejąc. Bez marginesu drukuje się w dowolnym formacie, aż do panoramy 210x594 mm. Drukarka D7380 i kombajn C7180 wyróżniają się dziewięciocentymetrowym ekranem dotykowym, który przejmuje funkcję części przycisków do sterowania, pozostałe modele mają LCD sześciocentymetrowy. Skanery w kombajnach też są zróżnicowane. Zamontowany w C5180 ma 2400 dpi, w C6180 jest model biurowy z podwojoną rozdzielczością i automatycznym podajnikiem kartek, a ten z C7180 jest wyspecjalizowany do fotografii. Z rozdzielczością do 4800 dpi może skanować nie tylko materiały refleksyjne, ale dodatkowo prześwietlać slajdy i negatywy.